Bitcoin Analiz

çalışmaları

Kısa ve Uzun Vadeli

Dijital altın olarak zikredilen Bitcoin’in bir yatırım aracı olarak kabul görmesi Bitcoin analiz çalışmalarının gerekliliğini ortaya koyuyor.

Bitcoin, 2009 yılında büyük bir küresel finans krizi ortasında alternatif bir ödeme sistemi olarak ortaya çıktı. Kısa süreli tarihinde ise hızla tüm dünyada kabul görerek bir finansal varlık kimliğine büründü. Günümüzde dijital altın olarak zikredilen Bitcoin’in hala bir değer deposu olup olmadığı tartışmaları devam ederken bir yatırım aracı olarak kabul görmesi Bitcoin analiz çalışmalarının gerekliliğini ortaya koyuyor.

Düzenli Bitcoin Analizi Takibinin Önemi

İlk kripto para olarak piyasaya çıkan Bitcoin, şu an tüm kripto piyasa değerinin yüzde 60’ından fazlasına sahip. Bu hâkimiyet oranıyla ve altcoinlerin BTC’ye karşı işlem perlerinin hacminden dolayı Bitcoin, diğer kripto paralarla yüksek bir korelâsyon oranına sahip. Yani Bitcoin fiyat hareketleri, altcoin fiyatlarını da yüksek oranda etkiliyor. Bu durum ise Bitcoin analiz çalışmalarının önemini bir kat daha artırıyor. Düzenli Bitcoin analizi ile Bitcoin takibi yapmak, piyasanın yönünü tayin etme açısından son derece önemliyken altcoin’lerde pozisyon alma konusunda da olmazsa olmaz bir çalışmadır.

bitcoin analizi

Analiz, elde edilen veriler arasındaki ilişkileri tespit edebilmek ve bunun sonucunda neden-sonuç ilişkisini açıklamayabilmek için yapılan incelemedir. Bir grafiğe bakan kişi, bu incelemesinde tutarlı verileri kullanmaz ve finansal varlığa sistematik bir şekilde yaklaşmazsa doğru sonuçları elde edemeyebilir. Analizin verimli olmasını engelleyen diğer bir faktör ise sübjektif yaklaşımlardır. Bir varlık incelenirken ne kadar duygusal yaklaşılırsa olası sonuçların tespit edilmesi o kadar zor olur. Bu yüzden analizin altın kurallarından biri sistematik şekilde verilere sadık kalarak objektif yorumlama yapmaktır.

Teknik analiz ile elde edilen sonuçların ise bir kesinlik ifade etmediği hiçbir zaman akıldan çıkarılmamalıdır. Finansal varlıkları etkileyen birçok ekonomik ve sosyolojik gelişmeler mevcuttur. Özellikle Bitcoin (BTC) gibi volatilitesi son derece yüksek varlıklarda rüzgârın her an yön değiştirebileceği unutulmamalı ve kripto para ticaretinde her daim stop kullanılarak temkinli olunmalı, bir nevi açılan pozisyonlar sigorta altına alınmalıdır. Konumuz özelinde bakarsak Bitcoin teknik analiz takibi yapmak, kripto paranın gidebileceği yolları tespit etme açısından faydalıdır.

bitcoin analiz

Bitcoin Analiz İçeriklerinden Nasıl Yararlanılmalı?

Tutarlı ve objektif bir bitcoin analizi, rotanın belirlenmesini sağlarken fiyatın bu rotada ilerlemesi, temel analize bağlıdır. Temel analizden kastımız, piyasada meydana gelen önemli olaylar, geleneksel piyasalarda ve kimi zaman ülke ekonomilerinde yaşanan gelişmelerdir. Bitcoin ilk yıllarında küresel piyasa gelişmelerinden çok fazla etkilenmezken son yıllarda kurumsal paranın kripto piyasalarında ağırlığını artırması, Bitcoin türev ürünlerinin çoğalmasıyla gibi faktörler kriptoları dış dünyayla daha entegre hale getirdi. Ayrıca bitcoin mining faaliyetlerinin ağırlıklı olduğu başta Çin ve Amerika olmak üzere ülkelerin ekonomik gelişmeleri bitcoin fiyat performansı açısından önemli bir etmendir. Bu yüzden Bitcoin teknik analiz çalışmalarımız takip edilirken, piyasa haberlerini de yakından takip etmek ticaretinin kârlılığı açısından oldukça önemlidir.

Sistemkoin Bitcoin analizi bölümümüzde piyasanın en büyük kripto parası ile ilgili günlük analizlerimizde kısa vadeli analiz çalışmalarımızı paylaşırken her hafta düzenli olarak Bitcoin’in dolar karşısında orta ve uzun vadeli değerlendirmesine yer veriyoruz.  Düzenli analizlerimizi takip ederek Bitcoin pazarı ışığında tüm kripto para piyasası gidişatı hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Günlük Bitcoin Analiz

  • Günlük ve 3 saatlik Bitcoin grafik kullanımı
  • Bir önceki güne göre destek-pivot-direnç seviyeleri belirlenmesi
  • 20,50 ve 100 mumluk hareketli ortalama takibi
  • Önemli piyasa gelişmelerinin olası etkileri
  • Genel piyasa değerlendirmesi

gibi temel faktörler içerir.

Haftalık Bitcoin Analizi

  • Haftalık ve günlük Bitcoin grafiği kullanımı
  • Destek ve dirençlerin orta vadeli takibi
  • Orta ve uzun vadeli trend takibi
  • Oluşan formasyonların yorumlanması
  • Temel indikatörler baz alınarak fiyat performansı değerlendirmesi

gibi başlıca konular temel alınarak yapılır.

Bitcoin Teknik Analizi

Bir bakış açısı olarak görüşlerimizi sunduğumuz bitcoin teknik analiz çalışmalarımızda genel kabul görmüş göstergeler ve hareketli ortalamalarla zaman zaman oluşan formasyonlara da yer veriyoruz. Bitcoin teknik analizi ile amacımız kripto para yatırımında yatırımcılara farklı bir açıdan görüş sağlamak.

Belirlediğimiz destek ve direnç seviyelerini, stop fiyatı ve kâr alım seviyesi olarak değerlendirerek sermaye durumunuz ve risk algınıza göre işlemler yapabilirsiniz. Ancak unutulmaması gereken en önemli konulardan biri ise diğer yatırım araçlarında olduğu gibi kripto para ticareti de son derece riskli bir yatırım şekli olduğudur. Bu yüzden analizlerimiz bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamakta olup sadece incelemelerden ibarettir. Kripto para ticareti belli bir bilgi düzeyine ve stratejiye sahip olmayı gerektirir.

7 aralık bitcoin

Bitcoin Analizi: BTC yılın son ayı nasıl bir performans gösterir?

| Bitcoin, Haberler, Piyasa Analiz | No Comments
Bitcoin (BTC), son 9 haftalık periyotta sadece Kasım ayının son haftasını ekside kapattı. Ekim ayı…
12 kasım kripto para

12 Kasım Kripto Para Piyasa Özeti: Bitcoin ve Altcoin Günlük Analizi

| Piyasa Analiz | No Comments
12 Kasım kripto para piyasalarına ilişkin güncel rakamlar şu şekilde: *milyar dolar Dün Bugün Değişim…
11 kasım kripto para

11 Kasım Kripto Para Piyasa Özeti: Bitcoin ve Altcoin Günlük Analizi

| Piyasa Analiz | No Comments
11 Kasım kripto para piyasalarına ilişkin güncel rakamlar şu şekilde: *milyar dolar Dün Bugün Değişim…
6 kasım kripto para

6 Kasım Kripto Para Piyasa Özeti: Bitcoin ve Altcoin Günlük Analizi

| Piyasa Analiz | No Comments
6 Kasım kripto para piyasalarına ilişkin güncel rakamlar şu şekilde: *milyar dolar Dün Bugün Değişim…