Bitcoin, 2019 yılı boyunca kripto para ekosistemi için kimi zaman bekleneni vermese de global piyasa varlıkları ile karşılaştırıldığında ciddi kazanımlar sundu. Bitcoin 2019 fiyat artışıyla en iyi performans gösteren finansal varlıklardan biri olmayı başardı.

Reuters’in verilerine göre, yıllık yüzde 90’a yakın bir artışla, piyasa değerine göre en büyük kripto para önemli bir farkla ardından gelen yüzde 57’lik bir yükseliş performansı gösteren Palladium ve yüzde 35,8 yükseliş gören ABD ham petrolü geride bıraktı.

BTC Volatilitesi Nasıl Hareket Etti?

Bitcoin volatilitesi, kurumsal yatırımcıların bu piyasaya girme konusundaki tereddütlerin başında geliyor. Bu duruma iyimser bir bakış açısı ile yaklaşırsak 2019 Bitcoin volatilitesinin 2018’de görülen seviyelerin altında kaldığını görüyoruz. Daha detaylı bakıldığında 2019 yılında 150 gün, yüzde 1 oynaklığın altında kazançlar veya kayıplar görülüyor.

Volatilitenin, 2019’un ilk yarısında sert şekilde düştüğü görülürken Temmuz başından itibaren ise ciddi volatil fiyat hareketleriyle karşı karşıya kaldık. Bu aynı zamanda, altın fiyatı volatilitesiyle de benzer bir çizgide gerçekleşti. Ayrıca Bitcoin 2019 performansının güçlü olması, çökmekte olan tahvil getirileri, ABD-Çin ticaret savaşı ve Brexit belirsizliği gibi karakteristik küresel endişelere karşı bir korunma aracı düşünülmesiyle de yakından ilişkili olarak görülebilir.

Diğer yandan BTC için önemli bir hesaplama, bu görüşünün doğruluğunu sorgulayabilir. Bu da Bitcoin ağındaki günlük etkin adreslerin sayısı. Bu rakam, Bitcoin’deki kurumsal ilgi ve farkındalıktaki sürekli bir artışa rağmen, 2019’da sadece yüzde 7 arttı.

Bitcoin: Güvenli Bir Liman

BTC ayrıca, riske göre ayarlanmış getirisiyle altın, petrol, ABD hisse senetleri ve gayrimenkul gibi varlıklardan daha iyi performans göstermeye devam etti. Bu oran yılın ikinci yarısında istikrarlı bir şekilde düşerken, ağın hash oranında 23 Aralık 2019’da görülen yeni bir yüksek seviye, Bitcoin’in yakında bu metriği geliştireceğine işaret ediyor olabilir.

Bir başka olumlu bulgu ise 2019 yılında Bitcoin’in 2018 yılındaki ABD işlem hacminin üzerine çıkmış olmasıydı. Bu rekor artış 1,3 trilyon doları bulurken ağın temel katman işlem hacminin PayPal’ı geçtiği görüldü.

 

Leave a Reply