Bir Bitcoin Çıkarmak Ne Kadar Zaman Alır?

By Temmuz 22, 2020Bitcoin

bitcoin çıkarmak

Bitcoin madencilerinin çoğu riskleri ve ödülü paylaşmak amacıyla bir mining havuzuna katılır. Zira bu dönemde tek bir madencilik ekipmanı ile bir Bitcoin çıkarmak, birkaç yıl sürebilir.

Bitcoin (BTC), temel olarak iş ispatı (PoW) olarak bilinen konsensüs algoritmasını kullanır. Bu, diğer birçok kripto parada olduğu gibi bir kripto para madencileri ağı anlamına gelir. Bu madencileri temel işlevi, blokları bulmak ve bunlara bekleyen işlemleri ekleyerek geri döndürülemez işlemler oluşturmaktır.

Blok başına yaklaşık 10 dakika süren blok keşif işlemi, aynı zamanda blok başına sabit sayıda yeni Bitcoin çıkarılmasını sağlar. Bu, şu anda blok başına 6.25 BTC olarak ayarlanmıştır, ancak yaklaşık dört yılda bir (210.000 blok) ödül yarılanmasıyla (halving) yeni bulunan her blokla ödül olarak verilen Bitcoin sayısını azaltır.

bitcoin kazmak 2021

1 Bitcoin Çıkarmak Kaç Gün Sürer?

Her bloğu bulmak yaklaşık 10 dakika sürse de ve her bloktan onu başarıyla ortaya çıkaran madenciye 6.25 BTC ödülü verilse de, tüm Bitcoin madencilik ağının bu blok keşif sürecinde esasen rekabet ettiğini bilmekte fayda var.

Bu teknik olarak tüm madencilik ağındaki tek bir madencinin bloğu başarıyla keşfedebileceği anlamına geliyor. Ancak potansiyel olarak on binlerce Bitcoin madencisi faaliyette olduğundan, tek başına bir bloğu keşfetme olasılığı oldukça düşük.

Bu nedenle, Bitcoin madencilerinin büyük çoğunluğu, madencilik havuzunun bir parçası olarak birlikte çalışıyor ve hash oranlarını birleştiriyorlar. Böylece bir bloğu bulma şansları da daha yüksek oluyor. Blok keşfedildikten sonra havuzdaki hangi madencinin bloğu bulduğuna bakılmaksızın, ödül, havuzda katılım oranına göre dağıtılıyor.

Sonuç olarak, bir havuzun hash oranının % 1’ine katkıda bulunan bir madenci, kazanılan blok ödüllerinin% 1’ini alacaktır.

F2Pool şu anda hash oranına göre en büyük havuz konumundadır ve 123,39 EH/s olan toplam Bitcoin hash oranının yaklaşık 20.52 EH/s değerine katkıda bulunmaktadır. Bu, % 16,6’lık bu hash oran payıyla yeni kazılmış BTC’lerin yaklaşık % 16,6’sının bu havuz tarafından çıkarıldığı anlamına gelir ve günde ortalama 149,4 BTC’ye denk gelmektedir.

Bu hesaba göre havuzun hash oranının (~ 205 PH/s) % 1’ine katkıda bulunan bireysel bir madenci, günde yaklaşık 1,494 BTC kazanır. Yani bir madencinin günde 1 BTC elde etmek için yaklaşık 132 PH/s hash oranına ihtiyacı vardır.

kaynak: Decrypt

Leave a Reply