Kripto para dünyasının en popüler kavramlarından biri olan altcoinlerin güvenli olup olmadığı en çok tartışılan konulardan biridir. Kripto paralara mesafeli olan kişilerin birçoğu kripto paralara sanal yapısından dolayı şüphe ile yaklaşır. Bununla birlikte, kripto varlıkların değerlerinin oldukça kısa sürelerde oldukça büyük değişimler göstermesi de kişilerin mesafesinde etkilidir. Ancak altcoinlerin dayandığı teknoloji analiz edildinde aslında oldukça güvenli yapılar olduğu anlaşılır. Hatta altcoinlerin (ve tabii ki bitcoin) günümüzdeki en güvenli teknolojilerden biri ile oluşturulduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Blockchain teknolojisi

Kişiler, kripto paraların alış-satış işlemlerini blockchain denilen ağ aracılığıyla gerçekleştirir. Blockchain teknolojisinin güvenli yapısının, kripto paraların bugünkü popülerliğinde son derece etkili olduğu rahatlıkla söylenebilir. Blockchain, bloklardaki işlemleri değiştirmenin mümkün olmaması, şeffaf ve herkese açık olması, işlemlerin kaydının tek bir noktada saklanmaması gibi altcoinlere yatırım yapmak isteyen çoğu kişiye güven birtakım özelliklere sahiptir. Bununla birlikte, zinciri oluşturan her bloğun kriptografik yöntemler ile korunması, blockchaini güvenli kılan diğer temel özelliği oluşturur. Daha detaylı bilgi için “Blockchain Teknolojisi Nedir?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Altcoinler güvenli mi?

Yukarıda da bahsedildiği gibi altcoinlerin, blockchain teknolojisi üzerinde yükselmesinden ötürü son derece güvenli varlıklar olduğunu söylemek mümkündür. Günümüzün teknoloji imkanları, geleneksel bankacılık ve birikim sistemlerinin erozyonu göz önüne alındığında altcoin ve bitcoinin güven yönünden avantajları daha net bir şekilde anlaşılabilir. Ancak yine de kişilerin kendi imkanları ve amaçları doğrultusunda kendi araştırmalarını yapmaları ve o doğrultuda karar vermeleri en doğrusu olacaktır.

Bu kararı verdikten sonra, güvenli olduğunu düşündüğünüz bir kripto para borsası aracılığıyla altcoin satın alabilirsiniz. Bu tercihi yaparken borsanın güvenilirliğini de göz önünde bulundurmalısınız. Kripto paraların dayandığı sistem son derece güvenli olmasına rağmen, dolandırıcılar borsaların boşluklarından yararlanarak kripto paraları ele geçirebilmektedir. Yatırımınızı ve kazanç kaynağınızı kaybetmemek için bu noktaya gerekli özeni göstermenizi özellikle tavsiye ederiz. Bu noktada altcoinlerinizi, objektif değerlendirmeleri ile dikkat çeken kripto para platformu olan CER’in hazırladığı en güvenli 100 borsa listesinde yer alan Sistemkoin üzerinden satın alabilirsiniz.

Leave a Reply