Kripto para dünyası genişledikçe, altcoinler de ciddi bir yatırım aracı haline gelmeye devam etmektedir. Altcoinler özellikle yatırım yapmak ve artbitraj aracılığıyla kar elde etmek için tercih edilmektedir. Bu nedenle, birçok kişi altcoinleri araştırmakta ve takip etmektedir. Peki altcoin siteleri nelerdir? Güvenli midir? Kısaca bahsedelim.

Altcoinler

Altcoin, bitcoin dışında kalan tüm dijital varlıkları ifade eder. Bu nedenle, sayısının oldukça fazla olduğunu söylemek mümkündür. Altcoinler farklı özelliklere, farklı hedeflere sahip olabilir. Örneğin Bitcoin, değer transferini odağına alırken; Ethereum bilgisayarlar aracılığıyla verilen hizmetlere odaklanmıştır.

Altcoin siteleri

Altcoinler, kripto para borsası denilen altcoin siteleri aracılığıyla kolaylıkla satın alınabilir. Kişiler, bu siteler aracılığıyla altcoin satın almadan önce araştırmalarını yapmalıdır. Öncelikle, altcoinleri hangi amaç için kullanacaklarını belirlemeleri kişinin yararına olacaktır. Kullanım amacı belirlendikten sonra, satın alınacak altcoin belirlenir. Örneğin, arbitraj yapmak için altcoin satın alınacaksa seçilecek altconin işlem süresinin kısa olmasına dikkat edilmelidir. Eğer uzun vadeli bir yatırım yapılacaksa işlem süresi yerine daha çok altcoinin vaatlerine, ortaklarına veya geliştiricilerine odaklanılabilir.

Güvenli mi?

Kişi, hangi altcoini alacağına karar verdikten sonra altcoini satın alacağı altcoin sitesine yani borsaya karar vermelidir. Burada en önemli nitelik borsanın güvenilirliğidir. Birçok kişi, ufak da olsa bir yatırım yapmak veya para kazanmak için altcoin sitelerine kayıt olur. Kişinin para, zaman ve hayal kırıklığına uğramaması için güvenilir bir borsa tercih etmesi gerekir. Özellikle, son zamanlarda kripto para piyasasında dolandırıcılık olaylarının arttığı göz önünde bulundurulursa bu noktanın önemi anlaşılır.

Bu noktada kripto para borsalarının güvenliğini iki boyutta ele almak gerekiyor: ilk olarak, borsanın kötü niyetli kişilerin hack, DDoS veya 51 Saldırısı vb. kötücül faaliyetlere karşı aldığı önlemler; ikinci olarak ise, borsanın kendisinin güvenilir olup olmadığı.

Kripto para borsaları, diğer web kaynaklarına kıyasla birçok ek güvenlik önlemi barındırırlar. Bunlar altcoinlerinizi koruyacak olan çevrimdışı cüzdanlar, hesabınızın ele geçirilmesini zorlaştıracak iki aşamalı doğrulama yöntemleri, sunucu güvenliği önlemleri vb. olabilir.

Bununla birlikte borsanın kullanıcıları ile kurduğu iletişim, sunduğu destek hizmetleri, kullanıcı dostu uygulamaları ve özellikle de yenilikçi bir yüze sahip olması altcoin satın alınacak borsaya karar verirken göz önünde bulundurulması gereken niteliklerden olmalıdır. Özellikle listelediği altcoin sayısı ile öne çıkan Sistemkoin, bu kriterleri iyi bir şekilde karşılayan borsalardan biridir. Türkiye’nin en büyük bitcoin ve altcoin borsası olan Sistemkoin ile kolaylıkla ve güvenli bir şekilde altcoin satın alabilirsiniz.

Leave a Reply