Altcoin nedir sorusu, basitçe, bitcoin dışındaki tüm coinler olarak cevaplanabilir. Altcoin kavramı, alternative (alternatif) coin demektir ve bitcoin alternatifi anlamına gelir. Altcoinler de bitcoin gibi blockchain teknolojisine sahiptir. Farklı özellikler taşıyabilirler. Örneğin bir altcoin hızlı işlem özelliği ile; bir diğeri ise gizli işlem özelliği ile öne çıkabilir. Bu özellikler ise, altcoinlerin hacimleri ve varlığı üzerinde doğrudan etkilidir. Altcoinlerin piyasa hacminin %40-60 arasında değiştiği bilinmektedir. Bununla birlikte, birçok altcoin piyasada tutunamamakta ve yok olmaktadır. Varlığını sürdüren en popüler altcoinler arasında Litecoin, Ethereum, Dogecoin, Ripple vb. gösterilebilir.

Altcoin nedir ve neden ortaya çıkmıştır?

Altcoinlerin ortaya çıkmasında temelde iki nedenden bahsedilebilir. Bunlardan ilki, kripto paraların iyileştirilme isteği; diğeri ise, üretiminin bitcoine kıyasla kolay bir şekilde yapılmak istenmesidir. Kolay bir şekilde üretilebilmesi altcoinlerin ortaya çıkmasında oldukça önemli bir faktördür. Bitcoin madenciliğinin oldukça zor olması, üretimi daha kolay olan altcoinleri teşvik etmiştir.

Kripto paraları iyileştirme çabaları, altcoinlerin ortaya çıkmasına neden olan bir diğer önemli faktördür. Burası ayrıca, altcoin nedir sorusu söz konusu olduğunda mutlaka değinilmesi gereken bir noktadır. Altcoinler, yukarıda da bahsedildiği gibi bitcoine alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Bu nedenle birçok altcoin, bitcoinde var olan özellikleri iyileştirme iddiası taşır. Farklı hedefler belirleyerek, farklı sorunlara çözüm üretmeye çalışırlar. Bazı altcoinlerin ise, iyileştirme yapmak yerine bitcoinde var olmayan özellikleri deneyerek yenilik yapma yoluna başvurduğu söylenebilir.

Ayrıca altcoinlerin ortaya çıkışı, bitcoinin merkezi olmayan yapısına da katkı sağlar. Altcoinler ortaya çıktıkça, kripto paraların merkezileşmemiş yapısı daha da güçlenir. Bu durum hem bitcoine yenilik yapma baskısı kurar hem de altcoine yatırım yapmayı düşünenlere güven sağlar.

altcoin alım satım

Altcoin yatırım tavsiyeleri nelerdir?

Kripto para dünyasında, altcoin nedir sorusu kadar “altcoin yatırım tavsiyeleri nelerdir?” sorusu da bir hayli popülerdir. Bu noktada ise, bitcoin dışındaki coinlerin işe yaramaz olduğu gibi yaygın bir inançtan söz edilebilir. Ancak, bunun tam tersini düşünen kişi sayısı da az değildir. Bu görüşü paylaşan kişiler, bitcoinin tepe noktasına ulaştığını ve artık büyük karlar elde etmenin mümkün olmadığını savunur. Kripto paranın doğası düşünüldüğünde, yatırımcıların tüm ihtimalleri düşünerek ve kendi araştırmalarını yaparak hareket etmeleri en doğrusu olacaktır.

Altcoin nedir sorusu, basitçe, bitcoin dışındaki tüm coinler olarak cevaplanabilir. Altcoin kavramı, alternative (alternatif) coin demektir ve bitcoin alternatifi anlamına gelir. Altcoinler de bitcoin gibi blockchain teknolojisine sahiptir. Farklı özellikler taşıyabilirler. Örneğin bir altcoin hızlı işlem özelliği ile; bir diğeri ise gizli işlem özelliği ile öne çıkabilir. Bu özellikler ise, altcoinlerin hacimleri ve varlığı üzerinde doğrudan etkilidir. Altcoinlerin piyasa hacminin %40-60 arasında değiştiği bilinmektedir. Bununla birlikte, birçok altcoin piyasada tutunamamakta ve yok olmaktadır. Varlığını sürdüren en popüler altcoinler arasında Litecoin, Ethereum, Dogecoin, Ripple vb. gösterilebilir.

Leave a Reply