Kripto para piyasasının genişlemesi ile altcoin kavramı da bir hayli popülerleşmiştir. Birçok kişi, bitcoinin yanında altcoinlere de ciddi anlamda yatırım yapmaktadır. Bu noktada ise altcoin al sat siteleri olan kripto para borsaları önem kazanmaktadır. Yatırımlarını kripto para borsaları aracılığıyla gerçekleştiren kişilerin aklında bu sitelerin güvenli olup olmadığı gibi temel bir sorunun yer aldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Peki, bu siteler güvenli midir?

Altcoin nedir?

Sitelerin güvenli olup olmadığına geçmeden önce biraz altcoin kavramına değinmek gerekiyor. Altcoin, bitcoin dışındaki tüm dijital varlıkları -bu coin veya token olabilir- ifade etmek için kullanılan bir kavramdır. Tıpkı bitcoin gibi, blockchain tabanlıdır ve farklı algoritmalar üzerine kurulabilir. Farklı özellikleri veya farklı hedefleri vardır. Altcoin yatırımcıları, yatırım yapacakları altcoine karar verirken bu nitelikleri göz önünde bulundurur.

Altcoinlerin blockchain tabanlı olmasından ayrıca bahsetmek gerekiyor. Türkçe’ye blok zinciri olarak kazandırılan blockchain kavramı, bitcoin ve altcoin işlemlerinin gerçekleştirildiği ağı ifade eder. Bu ağ şeffaf, dağılmış ve merkeziyetsiz bir ağdır ve bu nedenle son derece güvenlidir. Dünyanın her yerinde, kişilerin bu işlemlerini gerçekleştiren bağlantı noktaları vardır ve bu bağlantı noktalarının tümünü zarara uğratmak oldukça zordur. Saldırının olduğu bir durumda ise, saldırıya uğrayan bağlantı noktaları uğramayan bağlantı noktaları ile senkronize olarak sistemi eski haline döndürür. Bununla birlikte, kişilerin işlemlerini içeren bloklar da birbirleri ile bağlantılı olduğu için üzerinde değişim yapmak imkansıza yakındır. Özetle, altcoinlerin (ve bitcoinin) kullandığı blockchain ağı kendi içinde son derece güvenli bir sistemdir.

Altcoin al sat siteleri güvenli midir?

Yukarıda da değinildiği gibi, kripto paraların blockchain ağını kullanmasından ötürü son derece güvenli olduğu söylenebilir. Peki bu kripto paralar ile işlem yapılmasına imkân tanıyan altcoin al sat siteleri olan kripto para borsaları güvenli midir?

Borsalar, kripto paraların taşıdığı önemin farkında olarak birçok güvenli önlemi uygulamaktadır. Bunlar kripto paraların çalınma ihtimalini sıfıra indiren, internet bağlantısı olmayan soğuk cüzdanlar veya yine kullanıcıların hesaplarının çalınma ihtimalini oldukça düşüren çift aşamalı doğrulama yöntemleri olabilir. Kripto para piyasası oldukça karlı bir piyasa olduğu için son zamanlarda özellikle dolandırıcıların hedefi haline gelmiştir. Kripto para borsaları, birçok web kaynağından daha güvenlidir ancak yine de güvenlik önlemleri konusunda titiz davranan borsaların tercih edilmesi kişilerin yararına olacaktır.

Türkiye’nin en büyük bitcoin ve altcoin borsası olan Sistemkoin, kullanıcıların kripto para varlıklarını güvenle muhafaza etmektedir. CER’in en güvenli altcoin al sat siteleri içinde yer verdiği Sistemkoin’e www.sistemkoin.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply