Airdrop temelde “havadan gıda, mal vb. atılması” anlamlarına gelir. Bu nedenle insanlar, airdrop denildiğinde çoğunlukla insanlara yapılan gıda yardımını, askerlere gönderilen mühimmatları vb. düşünür. Ancak airdrop, kripto dünyasında da anlam kazanan bir kavramdır. Burada airdrop, “dijital varlık (coin/token) dağıtımı” anlamında kullanılır. Son yıllarda dijital varlıkların sayısının artması ile oldukça popüler bir hale gelmiştir.

Airdrop nedir ve neden gerçekleştirilir?

Airdrop, yeni piyasaya sürülecek dijital varlıkların dağıtılması işlemidir. Çoğunlukla Bitcoin ve Ethereum blok zinciri üzerinde gerçekleştirilir. Her ne kadar “karşılıksız” olarak lanse edilse de kişiler dağılan kripto paralardan yararlanmak için belirli koşulları sağlamalıdır. Diğer bir deyişle, airdrop ile elde ettiğiniz kripto paralar için bir ücret ödemeseniz de çoğunlukla belirli koşulları sağlamanız beklenir. Belirli miktarda bir x dijital varlığına sahip olduğunuz için veya dağıtılacak dijital varlığın reklamını yaptığınız için airdrop’tan yararlanabilirsiniz. Bitcoin Cash örneğinde olduğu gibi, elinizde tuttuğunuz Bitcoin miktarı kadar Bitcoin Cash kazanabilirsiniz. Örneğin 1 Bitcoin sahibi iseniz, 1 Bitcoin Cash airdrop’tan gelir. Veya o kripto paranın sosyal medyada tanıtımının yapılması vb. istenebilir.

Peki airdrop neden gerçekleştirilir? Airdrop genellikle yeni piyasaya sürülecek kripto paranın tanıtımını yapmak, işlem görmesini sağlamak, potansiyel müşterilerine ulaşmak veya projeye yatırımcı kazandırmak amacıyla gerçekleştirilir. Bu durum, denemek için ücretsiz olarak verilen ürün veya hizmetlere benzetilebilir. İster bir gıda tadımı ister bir cilt bakımı uygulaması olsun amaç aynıdır: kişilerin ürünü/hizmeti tanıyarak müşterisi olmasını sağlamak. Dijital varlıklar için de durum değişmez. Kişilerin dağıtılan dijital varlıkları deneyimleyerek daimî kullanıcısı olması sağlanır.

airdrop nedir

Airdrop ile para kazanılabilir mi?

Airdrop’lar ile kayda değer miktarda para kazanmak mümkündür. Eğer elde ettiğiniz dijital varlık değer kazanırsa, sadece birkaç ufak işlemle para kazanmış olursunuz. Ancak tam tersi de mümkün olabilir. Eğer dijital varlık değer kazanmazsa, çaba sarf ettiğinizle kalabilirsiniz.

Bununla birlikte, airdrop uygulamalarında dolandırıcılık riski karşısında da tetikte olmanız gerekir. Bazı kişiler, bir airdrop koşulu olarak private key isteyebilmektedir. Böyle durumlarda private key’inizi vermemeniz büyük önem teşkil etmektedir. Airdrop’u düzenleyen kişiler private keyinize hiçbir zaman ihtiyaç duymazlar.

Leave a Reply