8 Haziran Haftalık Bitcoin Analizi

By Haziran 8, 2020Bitcoin, Piyasa Analiz

Bitcoin, geçen hafta başında oldukça volatil hareketler gördü. İlk olarak Haziran ayına 9.445 dolardan başlayan BTC/USD paritesi bir günde yüzde 8 oranında yükselerek 10.000 doların üzerinde bir değere ulaştı. Ancak Bitcoin 5 haneli rakamlarda tutunmayı başaramayarak 2 Haziran tarihinde 9.500 dolarda denge bulacağı sert bir düşüş yaşadı. Haftanın geri kalanında ise 9.500 dolar bandı pivot olmak üzere yatay seyrine devam etti. 8 Haziran Haftalık Bitcoin analizi içeriğimizde kripto paranın olası yönlerini değerlendirdik.

Bitcoin alıcıları Mayıs zirvesini kırmak için mücadele edecek

BTC/USD değerlendirmemize ilk olarak daha geniş perspektiften bakarsak haftalık BTC/USD grafiğinde ilk gözümüze çarpan Mart düşüşü sonrası başlayan yükseliş trendinin bozulmadığı oluyor. Ancak Mayıs ayını yüzde 10 yükselişle kapatan Bitcoin’in, bir akümülasyon dönemine girmesi dikkat çeken bir durum.

8 haziran haftalık bitcoin

kaynak: tradingview

Mayıs ayı bant hareketi dikkat alındığında ortalama 9.680 dolar üst bant ve 8.720 doların alt bant olarak oluştuğunu görüyoruz. Haziran ayında pozitif ivmesini koruyan Bitcoin, haftalık kapanışını 9.650 doların üzerinde gerçekleştirerek bu alanda çıkma sinyalini vermiş durumda.

Ayrıca geçen hafta 10.400 doları test ettikten sonra hızlı düşen BTC, bu hafta 10.000 dolar seviyelerine doğru yeniden alıcı bulabilir. Bunun yanında geride bıraktığımız haftanın dip seviyesinin (9.270 dolar) orta vadeli düşüş trendi (yeşil çizgi) üzerinde kalması, yükselişin devam etme olasılığını artıran diğer faktör olarak karşımıza çıkıyor.

Buna göre yükseliş senaryosunda bu hafta, ilk hedef son zirve olan 10.500 dolar fiyatı olarak görülebilir. Bu seviyenin üzerinde hacmin alış yönlü olarak devam etmesi, 11.000 – 11.500 dolar bandını gündeme getirir.

Bitcoin fiyatı karar noktasında

BTC/USD paritesine günlük grafikle daha kısa vadeli olarak baktığımızda kripto paranın bu hafta bir karar aşamasında olabileceği görülüyor.  Yukarıda yükseliş senaryosundan bahsettiğimiz paritede gelebilecekler satışlar, 9.680 doların altında günlük kapanışlara neden olursa yükseliş trendinin kırılma ihtimali oluşur. Bu durum iki sonuçtan birini doğuracaktır. Buna göre Bitcoin 9.680’in altında ara desteklere tutunarak yükselişi ivmesini azaltarak yukarı doğru devam edecek ya da 2 Haziran düşüşü orijinli bir düşüş trendi başlatacaktır.

8 haziran gunlük bitcoin

kaynak: tradingview

Düşüş senaryosunda en yakın ara destek 9.530 dolar olarak duruyor. Bu seviyenin altında 9.185 dolara denk gelen Fib 0,236 değeri ciddi bir destek olarak takip edilmeli. Zira aşağı yönlü kırılması durumunda Haziran ayı boyunca ciddi düşüşler görebiliriz.

8 Haziran Haftalık Bitcoin teknik göstergeleri

Önemli teknik göstergelere baktığımızda Stokastik RSI, RSI ve CCI göstergelerinin bu karar aşamasını teyit ettiğini görüyoruz. Stokastik RSI, nötr bölgedeki konumuyla yön arayışını destekliyor. RSI göstergesi, günlük görünümde 50 seviyesi üzerinde yatay seyrini devam ettiriyor. CCI göstergesi ise 60 seviyelerinde henüz mevcut trendin yeterince güçlü olmadığını gösteriyor.

kaynak: tradingview

RSI göstergesinin yönü ve trendin gücünü ölçen CCI göstergesinin konumu mevcut yön için güçlü ipuçları verebilir. RSI yönünü kuzeye çevirir ve CCI günlükte 80 değerini yakalarsa, Stokastik RSI’nin yeniden aşırı alım bölgesine doğru dönebileceğini görebiliriz. Bu durumda yükseliş senaryosu çalışacaktır. Aksi durumda yukarıda bahsettiğimiz destek noktalarının kırılması, BTC/USD paritesinde yeni bir düşüş trendine girmemize neden olacaktır.

Leave a Reply