7 Eylül Bitcoin Haftalık Analizi

By Eylül 7, 2020Bitcoin, Piyasa Analiz

Bitcoin (BTC) Ağustos ayının büyük bir bölümünde 11.800 – 11.100 dolar yatay aralığında hareket etti. Bu periyotta 12.000 dolara doğru ataklar görülse de BTCUSDT, 12.000 dolar bandında kalmayı başaramadı. Bunun neticesinde Eylül ayının ilk haftası Bitcoin’de sert satışlar meydana geldi. 7 Eylül Bitcoin haftalık analiz içeriğimizde kripto paradaki son durumu inceledik.

Bitcoin’de Eylül Sert Satışlarla Başladı

3 Eylül tarihinde 11.100 doların altına hacimli şekilde inen Bitcoin, aynı gün 10.000 dolara kadar düşerek yüzde 10’luk bir gerileme yaşadı. Geride bıraktığımız hafta yaklaşık 10.500 dolar seviyelerinde bulunan uzun vadeli düşüş eğiliminin yeniden dirence dönmesiyle sonuçlandı. Bunun yanında geçen haftaki sert düşüş, Mart 2020’de 5.000 dolar seviyelerine tutunduktan sonra başlayan yükseliş trendinin de aşağı yönlü kırılmasına neden oldu.

7 Eylül Bitcoin Haftalık Grafiği

7 eylül bitcoin haftalıkBitcoin’de düşüş devam eder mi?

Bu haftanın en önemli seviyesi ise haftalık BTCUSDT grafiğinde takip ettiğimiz 20 haftalık hareketli ortalama (şu an 9.939 dolar). Geçmiş verilere baktığımızda yatırımcılar için önemli bir kıstas olan bu ortalama değerinin altında haftalık kapanışlar, sert düşüşlerin gelmesini tetikliyor. Buna göre Bitcoin (BTC), haftayı 9.940 doların altında kapatırsa bir sonraki durağın şu an 8.750 dolarda olan 50 haftalık hareketli ortalama olması muhtemel. Haftalık 50 MA seviyesine düşülmesi durumunda ise dip seviye olarak ana destek çizgisi gündeme gelecek. Orta vadeli görünümde ana destek trendi, 6.500-7000 dolar aralığına doğru uzanıyor.

Bitcoin (BTC), bu hafta, haftalık 20 MA seviyesine tutunmayı başarırsa 10.400 dolar direnci, yükseliş yolunda kritik bir fiyat olarak takip edilecek.

7 eylül haftalık bitcoinBTCUSDT günlük grafiğiyle Bitcoin’e daha yakında baktığımızda son 4 gündür 9.900 dolar seviyelerinde bir destek oluştuğu görülüyor. Mayıs ayında önemli bir süre direnç olarak izlenen bu seviye, bu hafta için ciddi bir ara destek konumunda. 9.900 üzerinde günlük kapanışlar, 10.400’e doğru atakları tetikleyebilecekken bu dar bandın yukarı yönlü kırılımı sonrasında 11.100 ikinci yükseliş hedefi olarak takip edilebilir.

Ancak düşüşe geçen 20 günlük hareketli ortalama, günlük 50 MA seviyesini aşağı yönlü kırma eğiliminde. Bu aşağı yönlü geçiş gerçekleşirse bu hafta Bitcoin’de sert satışlarının devamını görebiliriz. Olası bir satış dalgası, Eylül ayı içinde 9.000 dolar bandına doğru bir hareketi başlatabilir.

7 Eylül Bitcoin Haftalık Analizi: Teknik Göstergelerde Son Durum

7 eylül bitcoin haftalık

Takip ettiğimiz önemli teknik göstergeler olan Stokastik RSI, RSI ve MACD’de son durum şu şekilde:

Stokastik RSI: 11.400 doların altında günlük kapanış sonrası yönünü sert şekilde güney çeviren Stoch RSI, günlük görünümde aşırı satım bölgesine geçmiş durumda. Bu göstergenin aşırı satım bölgesinden çıkması, 9.950 dolar desteğinin çalışması olarak yorumlanabilir ve Bitcoin’de yukarı yönlü bir hareket başlayabilir.

RSI: 34 seviyesiyle aşırı satımı teyit eden göreceli güç endeksi, Mart 2020’den bu yana ilk defa bu seviyelere düştü. Bu da düşüşün ciddi boyutlara ulaşabileceğinin bir göstergesi olarak yorumlanabilir.

MACD: Sert düşüşü resmeden diğer bir gösterge olan MACD, Mart ayı düşüşü seviyelerine ulaşmış durumda.

Leave a Reply