Bitcoin, Nisan ayının ilk haftasına hızlı başladı. Geçen hafta boyunca kripto paralara artan talep neticesinde BTC/USD paritesinin 5.880 dolardan açılarak 7.220 dolara kadar yükseldiğini gördük. Bitcoin haftayı 6.780 dolar değeriyle kapatırken yüzde 15 oranında bir getiri sağladı. Bu hafta ise yükselişin devam ettiğini görüyoruz. Geçen haftanın zirve fiyatını (7.220 dolar) aşan BTC, hafta başlangıcında 7.300 dolar direnç seviyenin üzerinde kalmak için mücadele ediyor. Haftalık Bitcoin analizi içeriğimizi, bu hafta hem uzun vadeli hem de kısa vadeli görünüme göre değerlendirdik.

Bitcoin Yükselişi Devam Eder mi?

Bitcoin 3.940 dolar noktasında dip gördükten sonra ard arda 3 haftayı artıda kapatarak hızlı bir toparlanma eğilimine girdi. Geçen hafta görülen yüzde 15’lik bir getiri sonrası, bu hafta sadece iki günde yüzde 8 oranında bir getiri söz konusu. Bu açıdan bakıldığında 2020 Nisan ayının ikinci haftası talebin daha da arttığını söylemek yanlış olmaz.

7 nisan 13 nisan haftalık bitcoin analizi

Şu an (7 Nisan) 7.300 dolar bandında bulunan kripto paranın geçmiş verilerine baktığımızda son olarak 2019 Kasım-Aralık döneminde bu seviyelerde yatay bir görünüm verdiğini görüyoruz. 2 Aylık periyotta 7.300 dolar bandını pivot olarak kullanan Bitcoin, hatırlanacağı üzere yeni yıl ile birlikte 6 hafta sürecek olan bir yükseliş trendine girmişti.

Mevcut koşullar farklı olsa da BTC/USD paritesinin 7.500-7100 dolar bandında yatay bir seyre girme olasılığı bulunuyor.

BTC/USD Kısa Vadeli Yükseliş Trendine Devam Ediyor

Günlük BTC/USD grafiği aracılığıyla en büyük kripto paraya daha yakından baktığımızda ilk olarak 13 Mart tarihinde başlayan yükselişin devam ettiğini görebiliyoruz.

Haftalık Bitcoin Analizi

BTC/USD günlük grafiği

Yükseliş senaryosunda geçen hafta üzerinde durduğumuz hedef olan 7.300 doların üzerinde gelebilecek günlük kapanışlar, olumlu olarak algılanıp alıcıların güçlenmesine neden olabilir. Bu durumda bu hafta alıcıların ilk hedefinin 7.500 dolar olması muhtemel. Yine bu seviyenin üzerinde günlük kapanışlar, 8.000-8.400 dolar bandına adım atılmasını sağlayabilir.

Diğer yandan 13 Mart tarihinde başlayan yükseliş trendini yakından incelediğimizde düzeltme hareketlerinin ortalama Fib 0,618 ideal değerlerinde gerçekleştiğini görüyoruz. Bu sağlıklı bir yükselişe işaret ederken, 6.800 dolar seviyelerine kadar olabileceğini görebiliriz.

İşlerin ters gitmesi durumunda ise satıcıların güçlenmesi zor olmayacaktır. Bu hafta 6.800 doların altında bir günlük kapanışın gelmesiyle Günlük BTC/USD grafiğinde belirlediğimiz yükselen trend çizgisi gündeme gelecektir. Bu çizginin (6.800 – 6.400 dolar bandı denilebilir) aşağı yönlü kırılması yani altında bir günlük kapanış gelmesi, panik havasının oluşmasına neden olabilir. Bu durumda da yükseliş eğiliminin bozulduğundan bahsedebiliriz. Geniş perspektiften baktığımızda bu düşüş, 6.200-5.800 aralığına kadar sürebilir.

Bitcoin analizi içeriğimizi özetleyecek olursak şu an ortam, Bitcoin ve altcoin’ler lehine gelişiyor. Hafta başlangıcında yaşanan bu yükseliş, talebin daha da artması için pozitif bir algı oluşturabilir.

Leave a Reply