6 Temmuz Haftalık Bitcoin Analizi

By Temmuz 6, 2020Bitcoin, Piyasa Analiz

Bitcoin, Haziran ayı başından beri daha düşük zirveler görerek kısa vadeli düşüş eğilimini devam ettiriyor. Bitcoin grafiğine daha geniş perspektiften bakıldığında ise konsolidasyon döneminin devam ettiği görülebilir. Son günlerde aşağı yönlü eğilimlerin ise 9.000 doların hemen altında karşılanması, bant hareketini daha da daraltmış durumda. 6 Temmuz haftalık Bitcoin analiz çalışmamızda bu haftanın kritik seviyelerini ve BTC/USDT paritesinin olası yönlerini değerlendirdik.

Bitcoin’de bu hafta düşüş hareketi görülür mü?

Bitcoin, geride bıraktığımız haftayı 9.074 dolar fiyatıyla kapatınca haftalık binde 43 oranında bir gerileme gördü ve düşük de olsa üst üste 4. haftayı da negatifte kapattı. Bu durum kripto paranın düşüş riskini artıran bir olgu olarak karşımıza çıkıyor.

6 temmuz haftalık bitcoin analiziBTC/USD grafiğine günlük görünümde daha yakından baktığımızda satışların geçen hafta da orta vadeli düşüş trendi (yeşil) üzerinde karşılandığını gördük. Bu çizgi, hala dinamik bir destek olarak çalışmaya devam ediyor. Öte yandan gün içi aşağı yönlü kaymalar gözükse de günlük kapanışların 9.000 doların üzerinde gelmesi, Bitcoin boğaları için tek olumlu durum olarak duruyor.

Bu duruma göre bu haftaki işlemlerde 9.000 doların altında oluşabilecek olan net bir mum, düşüş baskısını artırma niteliği taşıyor. Düşüş eğiliminin artması durumunda ise orta vadeli düşüş trendi olarak gördüğümüz yeşil çizgi, önemli hale gelecek olup kırılması durumunda 8.500 dolar bandına doğru bir geri çekilme söz konusu olabilir.

Yukarı yönde ise 9.250 dolar fiyatının BTC için net bir direnç olduğu görülüyor. Bu direncin olası bir kırılımı sonrası bu hafta ortalama 9.300 dolara denk gelen kısa vadeli düşüş trendi, BTC/USD paritesinin yönü için belirleyici bir eğri olabilir.

6 Temmuz Haftalık Bitcoin Analizi: Temel Göstergelerde Son Durum

6 temmuz haftalık bitcoin analizi

kaynak: TradindView

Haftalık olarak takip ettiğimiz temel göstergeler olan RSI, Stokastik RSI ve CCI günlük görünümünde son durum aşağıdaki gibi:

RSI: 50 seviyesi altında yatay görünümünü koruyan gösterge, bu hafta başlayan alıcılı işlemlerle yönünü hafif de olsa yukarı çevirmiş durumda. İşlem hacminin alıcı yönlü devam etmesi durumu, RSI’ın 50 seviyesi üzerine çıkmasını sağlayabilirse Bitcoin’de bu hafta kazanımların artabileceği görülebilir.

Stokastik RSI: Bu gösterge geçen hafta aşırı satım bölgesinden çıksa da yukarı yönlü direncin kuvvetli olmasından dolayı fiyat artışı için yeterli ivmeyi yakalayamadı. Hafta başında yönünü kuzeye çeviren Stoch RSI, düşük de olsa olumlu sinyaller veriyor. Ancak gün kapanışının 9.250 üzerinde olması yukarı yönlü ivme için belirleyici gibi duruyor.

CCI: aşırı satım bölgesinden çıkıldığını teyit eden diğer bir gösterge olan CCI, orijin seviyesine doğru ilerliyor. Göstergenin pozitif bölgeye çıkması, fiyat artışı için önemli bir katalizör olabilir.

Leave a Reply