51 saldırısı

51 saldırısı, blockchain ağındaki hash gücünün %50’sinden fazlasının ele geçirilerek ağın işleyişinin bozulması olarak tanımlanabilir. %51 atağı, 51 veya çoğunluk saldırısı olarak da adlandırılır. Bu saldırı ile ağın işleyişi ciddi anlamda zarar görebilir.

Nasıl Gerçekleşir?

Bilindiği gibi, blockchain ağı merkeziyetsiz niteliği ile öne çıkan bir sistemdir. Dünyanın her yerinde dağıtık bir şekilde yer alan madenciler ağın devamlılığını sağlar. Blockchain ağı, tüm katılımcıların iş birliğine dayandığı için son derece güvenli bir sistem olarak ele alınır. Ancak, kötü niyetli kişi veya gruplar, çoğunluğu ele geçirerek bu sistemi tehdit edebilir. 51 Saldırısı, bir ağdaki hash oranının %50’sinden fazlası kontrol altına alınarak gerçekleştirilir. Hash oranının çoğunluğunu kontrol altında tutan kötü niyetli kişiler, ağa yeni blok eklenmesini durdurulabilir, sadece kendi oluşturdukları blokları ekleyebilir, eski blokları ağdan çıkarabilir, geri kalan %49’un yapacağı işlemleri reddedebilir, çatal veya çift harcama yapabilir.

51 saldırısı ile gerçekleştirilen en ciddi zararlardan biri çift harcama (double spending) işlemidir. Çift harcama kısaca şu şekilde açıklanabilir: örneğin bir kripto para ile bir harcama yaptınız. Harcamanın sistemde görünür olduğunu ancak henüz onaylanmadığını düşünün. Buna rağmen satıcı ürün veya hizmeti sağlamış olsun. Bu saldırı ile bu işlem, onaylanmadan iptal edilebilir. Böylece hem alıcı kripto parasını elinde tutmuş hem de satıcı ürününü karşılıksız olarak birine vermiş olur. Bu işlem, defalarca gerçekleştirilebilir.

Bitcoin Ağında 51 Saldırısı Gerçekleştirilebilir mi?

Birçok madenci, bitcoin ağına blok ödülleri için katılmıştır. Diğer bir deyişle, madenci sayısının bitcoin için oldukça yüksek olduğu söylenebilir. Bu da bitcoin için 51 saldırısının pek olası olmadığını ifade eder. Ancak kısa süreli ve birkaç bloğu etkileyecek şekilde gerçekleşmesi mümkündür. Ağ büyüdükçe, bu saldırı için ele geçirilmesi gereken güç de büyüdüğünden saldırı olasılığı da giderek düşer. Aynı şekilde, blockchain işlem gördükçe yani ağa yeni bloklar eklendikçe, onaylı tüm blokları değiştirmek zorlaşır. Bu nedenle bitcoin, saldırılar karşısında en güvenli kripto para olarak görülür. Ancak ağı ve hash gücü bitcoine kıyasla daha küçük olan altcoinlerde gerçekleşebilir. Örneğin Monacoin, Vertcoin, Bitcoin Gold ve Ethereum Classic ağlarına 51 saldırısı düzenlenmiştir.

Leave a Reply