29 Haziran Haftalık Bitcoin Analizi

By Haziran 29, 2020Bitcoin, Piyasa Analiz

Bitcoin, geçen hafta ortalama yüzde 1,89 oranında değer kaybıyla üst üste 3. haftayı da negatif kapattı.  Geçen hafta başında 9.800 dolar doğru bir yükseliş deneyen Bitcoin alıcıları, 9.700 dolar bandından gelen sert satışlar gördü. Böylece tüm hafta boyunca BTC/USD paritesinde aşağı yönlü bir seyir görüldü. Mevcut durum, kısa vadeli düşüş trendinin kırılmasını engellerken 8.900 dolara kadar devam eden satışların orta vadeli düşüş direncinde karşılandığını gördük. 29 Haziran haftalık Bitcoin analiz çalışmamızda Bitcoin fiyatının bu haftası olası yönü ve kritik seviyelerini değerlendirdik.

Bitcoin bu hafta hangi bölgede kalacak?

Mayıs ayı ilk haftası orta vadeli yükselişini sonlandırdıktan sonra yatayda devam eden Bitcoin, o tarihten bu yana 8.500 – 10.000 dolar geniş bandında işlem görüyor. Yaklaşık 2 aylık fiyat hareketliliğine bakıldığında BTC/USD paritesinin 9.250 dolar fiyatını pivot olarak kullandığı görülüyor.

29 haziran haftalık bitcoin analizi

kaynak: Tradingview

Geçen hafta yaşanan düşüşle birlikte kripto paranın 9.250 dolar pivot seviyesini kırdıktan sonra 8.800 dolara kadar gerilemesi, bu haftaya negatif bölgede başlamasına neden oldu. Düşüş hareketinin orta vadeli düşüş trendinden (yeşil çizgi) dönüş yapması, bu eğrinin önemli bir destek olarak çalışmasını sağlayabilir. Bu eğrinin altında günlük kapanış mumu oluşması akabinde 8.560 dolar seviyelerinde belirlediğimiz paralel kanal alt çizgisinin test edilebileceğini görebiliriz.

Yukarı yönlü bir yönelim durumunda ise BTC/USD paritesi için 9.250 dolar yeniden önemli hale gelecek. 9.250 dolar üzerinde günlük mum oluşumu, hem kısa vadeli düşüş trendinin kırılması hem de pozitif bölgeye geçme açısından piyasa oyuncuları tarafından olumlu algılanabilir.

Geçmiş fiyat hareketlerine bakıldığında ise 9.250 dolar sonrası, 10.000 dolar yolunda ortalama 9.550 dolar ve 9.800 doların ara dirençler olarak çalıştığını görüyoruz. Olası bir yükseliş hareketinde işlem hacmi önemli hale gelecek olup hacimli işlemler, bu direnç seviyelerinin desteğe dönmesini sağlayabilir.

29 Haziran Haftalık Bitcoin analizi: Temel indikatörler ne gösteriyor?

 

29 haziran haftalik bitcoin temel

kaynak: Tradingview

Haftalık değerlendirmemizde düzenli olarak takip ettiğimiz RSI, Stokastik RSI ve CCI göstergelerinin son durumları şu şekilde;

RSI

Geçen hafta 50 seviyesinin üzerinde tutunamayan RSI göstergesi, düşüş ile birlikte yönünü aşağı çevirdi ve 50 seviyesinin altına kaydı. Toparlanma hareketi için BTC/USDT günlük grafiğinde RSI konumunun 50 değeri üzerine çıkması kritik bir koşul olacaktır.

Stokastik RSI

StochRSI’nın son durumuna baktığımızda; günlük görünümde Bitcoin’in aşırı satım koşullarında olduğunu görüyoruz. Mevcut bir toparlanmanın StochRSI’nın bu bölgeden çıkışıyla başlama olasılığı yüksek. Bunun için ise yukarıda belirttiğimiz direnç seviyelerinden 9.500 dolar bandının sorunsuz geçilmesi gerekiyor.

CCI

CCI göstergesi ise -100 değerinin altındaki konumuyla aşırı satım koşullarını teyit ediyor. Toparlanma girişiminde CCI’nın -100 değeri üzerinde kalması ve bu hafta pozitif bölgeye çıkması süreci tetikleyebilir.

29 Haziran Haftalık Bitcoin Analizi

Leave a Reply