27 Ağustos Haftalık Bitcoin Analizi

By Ağustos 27, 2020Bitcoin, Piyasa Analiz

Bitcoin, Ağustos ayı ortasında 12.486 dolar ile zirve gördükten sonra yaklaşık 10 gündür kısa vadeli düşüş trendinde bulunuyor. Ancak Mart ayı orijinli orta vadeli yükseliş trendini henüz bozmayan BTC/USDT paritesi, piyasayı domine etmeye devam ediyor. 27 Ağustos haftalık Bitcoin analizimizde önümüzdeki günler için BTC kritik seviyelerini değerlendirdik.

Bitcoin Ağustos’un ikinci yarısında düşüşte

BTC/USDT peri, son 10 gündür düşük seviyeleri test ederek aşağı yönlü bir görünüm sergiliyor. Ağustos ayı görünümüne baktığımızda satışların 11.100 dolar bandında karşılandığı görülüyor. Yukarı yönlü hareket ise genel olarak 11.800 dolarda satışlarla karşılaşıyor.

27 Ağustos Haftalık AnaliziTemmuz ayını genel olarak yatay geçiren Bitcoin, ay sonuna doğru yükselişe başlamıştı. 9.200 dolar bandından başlayan bu fiyat artışı, son duruma göre 12.486 dolara kadar devam etti. Bu dip ve zirve fiyatı, referans alınarak hesaplanan Fibonacci düzeltme seviyelerine göre Fib 0,382’ye denk gelen 11.200 dolar seviyesinin önemli bir destek fiyatı olduğu görülüyor.

Bitcoin Ağustos ayını bu seviyenin üzerinde kapatabilirse bu piyasa tarafından kısıtlı bir düzeltme olarak algılanabilir ve BTC/USDT’nin Eylül ayına yükselişle başlayabileceğini görebiliriz. Bu durumda ilk hedef son zirve fiyatı, 12.486 dolar olabilir. Bu seviyenin günlük olarak kırılması durumunda ise 13.400 dolara doğru bir sıçrama görebiliriz.

Diğer yandan 50 günlük hareketli ortalaması (şu an 10.770) üzerinde seyreden BTC için mevcut durumuyla pozitif bölgede hareket ediyor denebilir. Olası satışların devamı halinde 10.770 dolar bandının altında kalma durumunda ise satışların hızlanabileceğini görebiliriz. Bu durumda 10.400 dolar ve 9.800 dolar bandı orta vadede destek seviyeleri olarak takip edilebilir.

Güncel durumu özetleyecek olursak;  11.800 dolar bandının yükseliş yolunda ciddi bir engel oluşturduğunu ve alt bölgede 11.200 dolar seviyelerinin bir destek bölgesi olduğu görülüyor. Bu bant aralığına göre kripto paranın hangi yöne doğru kırılım yaparsa o yöne doğru ilerleme ihtimali bulunuyor.

27 Ağustos Haftalık Bitcoin Analizi: BTC/USDT için Önemli Teknik Göstergeler

Piyasa tarafından sıkça takip edilen Stoch RSI, RSI ve MACD göstergelerinin günlük görünümdeki son durumları şu şekilde:

27 agustos haftalık bitcoin Stoch RSI: Şu an BTC/USDT’nin aşırı satım bölgesinde olduğunu gösteren Stokastik RSI, bu haliyle satışların yavaşlayabileceğine işaret ediyor. İlerleyen günlerde Stoch RSI göstergesinin, bu bölgenin üzerinde çıkması durumunda Bitcoin’de hızlı bir yükseliş görülebilir.

RSI: Göreceli güç göstergesi, 50 seviyesinin altındaki konumuyla kısa vadede düşüşü işaret ediyor. RSI’nın 50 seviyesinin üzerinde günlük kapanışı, piyasa tarafından bir yükseliş olarak algılanabilir.

MACD: Bitcoin’deki son geri çekilmeyi sert bir düşüş olarak resmeden MACD göstergesi, mevcut seviyesiyle dip fiyatları işaret ediyor. MACD histogramının 0 seviyesine yaklaşması ve akabinde pozitif bölgeye geçmesi, diğer göstergeler ile doğru orantılı olarak yükselişi destekleyebilir.

Leave a Reply