26 Mayıs Haftalık Bitcoin (BTC) Analizi

By Mayıs 26, 2020Bitcoin, Piyasa Analiz

Bitcoin (BTC), geçen hafta yüzde 10’a yakın değer kaybıyla bir önceki haftanın kazanımlarını geri verdi. Geçen hafta 9.950 dolar zirvesinden gelen satışlarla 8.680 dolara kadar gerileyen kripto paranın yeniden 50 haftalık hareketli ortalama seviyesinde destek bulduğunu gördük. Ayrıca geçen hafta günlük kapanışın orta vadeli düşüş trendinin altına kayması (geçen hafta bahsettiğimiz) düşüşü hızlandırdı. 26 Mayıs Haftalık Bitcoin analizi içeriğimizde BTC/USD paritesinin kritik fiyat seviyelerini değerlendirdik.

Bitcoin için Haftalık 50 MA desteği önemini koruyor

Haftalık Bitcoin analiz çalışmamızda ilk gözümüze çarpan Bitcoin’in Mayıs ayında 50 haftalık MA değerini (şu an 8.769$) bir destek olarak kullandığı. 10.000 dolara yakın seviyelerden gelen satışlar bu ortalama değerinde alıcı bulmaya devam ediyor. Nitekim Mayıs ayının son haftası da 8.715 dolar ile bu ortalama değerinde açılış yaptı.

Diğer yandan son zirve (10 şubat – 10.522$) ve son dip (9 Mart – 3.858$) fiyatları referans alınarak çizdiğimiz Fibonacci düzeltme seviyelerine göre yaklaşık haftalık 50 MA’ya denk gelen Fib 0,786 (8.817$) değeri, 8.770-8.820 dolar aralığının önemli bir destek alanı olduğunu gösteriyor.

Geçen hafta görülen yüzde 10’a yakın düşüşün diğer bir önemi, 16 Mart haftasında başlayan kısa vadeli yükseliş trendini bozmuş olması. Son duruma göre BTC/USD bu hafta 50 haftalık MA değeri (aynı zamanda Fib 0,786 değeri) altında günlük kapanışlar görmesi, haftalık grafikte görülen Fib 0,618 değeri 7.750 dolara doğru bir düzeltmenin devamına neden olabilir.

Diğer yandan BTC/USD paritesi, yukarıda belirtiğimiz destek bölgesi üzerinde kalabilirse yeni bir yükseliş trendine girebilir. Buna göre ilk hedefin 9.950 dolar olan geçen haftanın zirvesi olma ihtimali bulunuyor. 9.950 doların üzerinde bir gün kapanışı ise 10.500 dolar doğru bir yükseliş potansiyeli taşıyor.

26 Mayıs Haftalık Bitcoin Teknik Göstergeleri

bitcoin haftalık analiziBTC/USD günlük grafiğinde önemli teknik göstergeleri incelediğimizde ise RSI’nın 50 seviyesinin hemen altında yatay hareket ettiğini görüyoruz. Göreceli güç endeksinin 50 değerinin üzerine çıkması yükseliş için tetikleyici olabilir.

Aynı şekilde günlük grafikte takip ettiğimiz Stokastik indikatörünün aşırı satım bölgesinde stabil olduğunu görüyoruz. Stokastik eğrisinin 20 değeri üzerine ivmelenmesi, yine yükseliş sinyali olarak görülebilir.

Mevcut trendi ve gücünü gösteren CCI göstergesi ise – değeriyle kısa vadeli düşüş trendini ifade ederken -100 değerinin altına inmesi, durumunda düşüş trendinin güçlendiği şeklinde yorumlanabilir. Hafta içerisinde 0 değerine doğru bir yükseliş ve + değerine çıkması yükseliş trendinin yeniden başladığı şeklinde bir işaret verebilir.

Bitcoin Şu An Ne Kadar?

Günlük analizlerimizi buradan takip edebilirsiniz

Leave a Reply