24 şubat haftalık bitcoin analiziBitcoin, 2020 Şubat ayının son haftasına genel yükseliş trendi içerisinde bir konsolidasyonla girdi. Yılbaşından beri kısıtlı düzeltmeler yaparak ilerleyen BTC/USD paritesi, 7.200 dolar seviyelerinden 10.500 dolara kadar çıkardı. Bu haftaya haftalık pivot seviyesinin (9.845 dolar) üzerinde başladıktan sonra hemen altına kayan Bitcoin için kritik seviyeleri tespit etmeye çalıştık.

Bitcoin yeni zirveler görebilecek mi?

Şubat ayının ortasında 10.500 doları görerek 2019 Ekim ayı zirvesini test eden Bitcoin, buradan gelen satışlarla yeniden 10.000 doların altına kaydı. Ancak düşüşlerin 9.500-50 dolar bandında sağlam bir destek bulduğu görülürken bu noktadan başlayan yükselişler 10.000 dolar seviyelerinde dirençle karşılaşıyor. Böylece BTC fiyatı bu 500 dolarlık aralıkta bir konsolidasyona girmiş oldu.

Geçen hafta oluşan fiyat hareketlerine göre şu an 9.845 dolar pivot seviyesi olarak dururken bu seviyenin üzerinde gelebilecek günlük kapanışlar, yükseliş trendinin devamı için tetikleyici olabilir.

bitcoin günlük grafiği

BTC/USD günlük grafiği

Bunun yanında BTC/USD günlük grafiğinde oluşan flama formasyonu, Bitcoin’in yakın vadede bir kopma yaşayabileceğine işaret ediyor. Grafikte görülen yukarı yönlü trend, (kırmızı) görüşüne göre sağlam bir destek olarak çalışıyor. Bu trendin kırılması akabinde 9.500 dolarda bulunan haftalık destek seviyesi önem arz edecek olup kırılması durumunda aşağı yönlü düzeltmenin başlayacağını görebiliriz. Bu durumda BTC için kritik destek noktaları, 9.290 dolar ve 8.945 dolar olarak gözüküyor.

Flamanın üst çizgisini oluşturan trend çizgisi (yeşil) ise bir direnç olarak çalışıyor. Pivot seviyesinin kırılması sonrası bu trendin üzerinde gelebilecek gün içi kapanış mumlarıyla Bitcoin, yükselişi tetiklenebilir ve bu hafta için belirlediğimiz direnç seviyelerini test ettiğini görebiliriz.  Bu durumda BTC fiyatının bu hafta, 10.700 dolara kadar bir yükseliş yolu gözüküyor.

Diğer yandan 50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalamayı geçen hafta kırması sonrası, henüz ciddi bir yükseliş hamlesi görülmedi. Bitcoin’in destek seviyelerine tutunması durumunda ve haftalık pivot seviyesinin (9.845 dolar) üzerine çıkmasıyla bu gösterge çalışabilir.

Leave a Reply