22 Haziran Haftalık Bitcoin Analizi

By Haziran 22, 2020Bitcoin, Piyasa Analiz

Bitcoin geride bıraktığımız haftayı 9.250-9.500 dolar dar bandında geçirdi. Geçen haftayı ortalama binde 43 düşüşle kapatan BTC/USD paritesi, bir önceki hafta görülen yüzde 4’lük düşüş sonrası negatif bölgede kalmasına rağmen düşüş hızını yavaşlattı. Dar bantta hareket eden Bitcoin’in yeni hafta başlangıcında önemli direnç bölgesi 9.500 dolara doğru yöneldiğini görüyoruz. 22 Haziran haftalık Bitcoin analizimizde yine en büyük kripto paranın kısa vadeli kritik seviyelerini tespit etmeye çalışacağız.

Bitcoin Bant Hareketini Bu Hafta Sonlandırabilir mi?

Bitcoin günlük grafiğine baktığımızda ilk gözümüze çarpan kripto paranın yaklaşık 10 gündür 9.250 dolar fiyatını destek olarak kullandığı. Grafik incelendiğinde Bitcoin’in 9.250 dolar bandında alıcı bulduğu görülebilir.

22 Haziran haftalık bitcoin

kaynak: Tradingview

İlgili periyotta hacim düşüklüğünden dolayı ise bir direnç fiyatı olarak çalışan 9.500 doların kırılamadığı görülüyor. Fiyat sıkışmasına neden olan bu dar bant için yakın tarihli fiyat hareketlerine baktığımızda ise bu fiyat aralığını taşan gün kapanışlarının ardından volatil hareketler geldiğini görüyoruz.

Mevcut grafikte yine kısa vadede oluşan daha düşük zirveler ve destek çizgisini, grafik formasyonlarına göre değerlendirdiğimizde Haziran ayı içerisinde bir düşen üçgen desenine rastlıyoruz. Buna göre Bitcoin fiyatı, bu hafta kısa vadeli düşen trend çizgisini (mavi çizgi) yukarı yönlü kıramazsa 9.250 dolar desteğinin daha da zayıflayıp fiyatın aşağı yönlü sarkabileceğini görebiliriz.

Bu formasyonun çalışması durumunda bir sonraki destek fiyatı 8.900 dolar bandına denk geliyor. Ancak Mayıs fiyat hareketlerine bakıldığında bu orta vadeli düşüş trend çizgisinin sağlam bir destek olarak çalışmadığını görüyoruz. Buna göre 8.900 dolar altında bir gün kapanışı ya da hacimli bir geri çekilme BTC/USD paritesini 8.500-8.300 dolara kadar geriletebilir.

Yükseliş senaryosuna baktığımızda özellikle 9.550 dolar üzeri günlük kapanışlar, piyasa tarafından kısa vadeli düşüş trendinin kırılması olarak algılanabilir. Bu durumda yeni zirve arayışına girecek olan Bitcoin boğalarının ilk test edeceği noktanın 10.000-500 dolar aralığı olma ihtimali yüksek.

Önemli Teknik Göstergeler BTC Fiyat Yönü İçin Bu Hafta Ne Gösteriyor?

BTC/USD günlük grafiğinde önemli teknik göstergeler Stokastik RSI, RSI ve CCI göstergelerini incelediğimizde Bitcoin fiyat yönüyle ilgili önemli ipuçları alabiliyoruz.

kaynak: Tradingview

Stokastik RSI’ya göre şu an için hala kripto parada aşırı satım koşullarının geçerli olduğu görülüyor. Geçen haftaki bu bölgeden çıkış sinyalleri ise 9.500 dolar engeline takıldığı açıkça gözüküyor. Bu da 9.500 dolar bandının yükseliş yönlü bir sıçramada önemli bir direnç olduğunu bir kez daha gösteriyor.

RSI göstergesi ise 50 seviyesiyle nötr konumunu koruyor. CCI göstergesi ise haftanın ilk günü yönünü kuzeye çevirmiş durumda. Bir yukarı yönlü trend işareti olan bu eğilim, kısa vadeli düşüş trendinin bittiğine dair bir ipucu olarak değerlendirilebilir.

22 Haziran Haftalık Bitcoin Analizi

Leave a Reply