21 Temmuz Haftalık Bitcoin Analizi

By Temmuz 21, 2020Bitcoin, Piyasa Analiz

Bitcoin, geçen hafta yüzde 1 oranında değer kaybederek, son haftalardaki düşük hacimli seyrini sürdürdü. BTC, geçen hafta USDT karşısında 9.300 dolardan haftaya başlarken 9.000 dolar kadar gerilemesine rağmen haftayı 9.212 dolarda kapattı. Yeni hafta düşüşle başlayan en büyük kripto para, bugün, 9.300 doların üzerine doğru bir hamle yaptı. Bitcoin’de yükseliş devam eder mi? 21 Temmuz haftalık bitcoin analiz içeriğimizde son durumu değerlendirdik.

BTC/USDT için 9.250 dolar denge fiyat olarak kalmaya devam ediyor

21 Temmuz günü 9.160’dan yükselişe geçen BTC/USDT paritesi, 9.250 dolar direnç seviyesini hızlı kırarak önemli bir hamle yaptı. Bu hamle, önemli bir dinamik direnç olarak çalışan 20 günlük EMA seviyesinin kırılması ve düşen trendin (grafikte mavi çizgi) geçilmesi konusunda son derece kritik oldu.

21 Temmuz haftalık bitcoin analizi

kaynak: TradingView

Bu hafta Bitcoin, 9.250 dolar üzerinde gün kapanışları yaptığı sürece yukarı yönlü ataklarını artırabilir. Yükseliş yoluna baktığımızda bir diğer engelin ise 50 günlük hareketli ortalama olduğu görülebilir. 50 Günlük MA, şu an 9.355 dolar ile önemli bir direnç noktası olarak duruyor.

Diğer yandan 9.475 dolar Temmuz ayı zirvesi olarak bir başka direnç noktası olarak algılanabilir. Bu hafta bu seviyelerin temizlenmesi akabinde Bitcoin, 9.500 dolar bandına atım atarsa önümüzdeki haftalar için 9.800 – 10.000 dolar bandı konuşulabilir.

Son haftalarda ana destek olarak çalışan 9.250 dolar bandının altına bir sarkma olması durumunda 9.050 dolar seviyesi önemli hale gelebilir. Bitcoin alıcıları, Temmuz ayında bu seviyeyi iyi savunarak kripto paranın 9.000 dolar altına sarkmasını engellediler. Ancak ay sonu gelebilecek bir satış dalgası, bu sefer 9.050 dolar seviyelerindeki ara desteğin kırılıp Bitcoin’in 8.800 dolar bandını test etmesine neden olabilir.

21 Temmuz Haftalık Bitcoin Analizi: Teknik göstergelerde son durum

21 Temmuz haftalık bitcoin analizi

kaynak: TradingView

Önemli teknik göstergelere baktığımızda yukarı yönlü sert kırılımlara rastlıyoruz.

Stokastik RSI, günlük görünümde yukarı doğru sert bir hareket yaparak, fiyat artışı için ciddi bir alan olduğuna işaret ediyor. RSI göstergesi ise 50 seviyesinin üzerindeki konumuyla yükseliş yönlü sinyalini koruyor. CCI göstergesi ise 100 değerini aşarak son zirve seviyesindeki değerini aşmış durumda.

Özetleyecek olursak, yükselişin son günlerdeki ortalama hacmin üzerinde gelmesi, yukarı yönlü trendin daha güçlü olabileceği sinyallerini veriyor. Bitcoin, haftanın ikinci gününde 9.350 dolar seviyelerine tutunmayı başarırsa bu hafta Temmuz ayının yeni zirve fiyatını görebilir.

Leave a Reply