20 mart haftalık bitcoin analiziBitcoin, Mart ayının ikinci haftası, kripto piyasaların ciddi şekilde etkilendiği önemli bir düşüş gördü. BTC/USD paritesi, toplu satışlarda 3.858 dolara kadar düştü. Dip seviyeden hızlı şekilde toparlanan Bitcoin, 6.000 – 4.400 dolar bandında salınım gösterdikten sonra 5.000 dolar geniş bandında dengeyi bulmayı başardı. Bitcoin (BTC) haftalık görünümü ise şu an pozitif bölgede kalmaya devam ediyor.

Mart ayının 3. Haftası ise 4.400 dolar seviyelerinde dip görüldükten sonra kısa vadede bir yükseliş ivmesi başladı.  Düşüşün hızlandığı ve tepe noktası olarak görülebilecek 9.100 dolar ile son dip seviyesi 3.858 dolar referans alınarak ortaya çıkan Fibonacci düzeltme seviyelerini inceleyerek Bitcoin (BTC) haftalık görünümü için önemli noktaları tespit etmeye çalıştık.

Bitcoin (BTC) Haftalık Analizi

BTC/USD günlük grafiğinde ilk dikkat çeken nokta, Fib 0,236 değeri olan 5.100 doların BTC için önemli bir destek olarak çalışması. Bu seviyeden gelen alışlar ise kritik bir direnç noktası olan Fib 0.386 değerinin (5.880 dolar) test edilmesini sağladı. Bir hafta boyunca bu iki düzeltme seviyesini arasında bant hareketi gösteren Bitcoin, 19 Mart tarihinde görülen alışlarla 5.880 doların üzerinde gün kapanış görmeyi başardı.

BTC/USD günlük grafiği

Bu olumlu havanın oluşmasıyla Bitcoin, haftanın son iş gününe de pozitif bölgede ilerleyerek başladı. Toparlanma sürecine baktığımızda Fibonacci düzeltme değerlerine göre Fib 0.50 değeri (6.500 dolar) BTC/USD paritesi için bir destek noktası olarak dururken ilk önemli direnç noktası, Fib 0,618’e denk gelen 7.130 dolar civarları gözüküyor. Haftanın son iş günü ve hafta sonu hareketlerinde bu seviyenin üzerinde görülebilecek günlük kapanışlar, Bitcoin için toparlanma yolunda 8.000 dolar seviyesinin gündeme gelmesine neden olabilir.

Grafikte de gördüğümüz gibi Fib 0,786 değeri 8.024 doların orta vadede ikinci önemli direnç alanını oluşturuyor. Önümüzdeki hafta içerisinde bu seviyenin üzerindeki günlük kapanışlar görülmesi Bitcoin’in geçen haftaki kayıplarının telafi edilmesine neden olabilir.

BTC/USD Paritesinden Olası Bir Düşüş Durumunda Dikkat Edilmesi Gereken Seviyeler

Bunun yanında 6.500 doların altında bir günlük kapanış gelmesi durumunda düşüş senaryosu devreye girebilir.

Bu durumda 5.400 dolar bu hafta içerisinde önemli bir destek noktası olarak çalışabilir. Kırılım noktası olarak görülebilecek bu seviyenin altında gelebilecek günlük kapanışlar, Bitcoin’in yeniden 5.000 doların altına kaymasına neden olabilir. 5.000 dolar psikolojik destek seviyesinin altında ise 4.800 dolar önemli hale gelecektir. Böyle bir trend oluşması durumunda 4.370 dolar ise en ciddi kırılım noktası olarak çalışabilir.

BTC/USD günlük grafiği

Geçen haftaya benzer bir toplu satış durumunda bu sefer bilanço daha da ağırlaşabileceği gibi 4.370 doların aşağı yönlü kırılması 3.000 dolar ve daha altını işaret etmektedir.

Sonuç olarak, haftanın son iş günü yukarı yönlü ivmenin başladığını gördüğümüz BTC/USD paritesinde hafta sonu hareketleri önümüzdeki hafta için belirleyici olacak gibi gözüküyor.

Önemli Teknik Göstergeler BTC/USD İçin Ne Diyor?

Günlük BTC/USD grafiğinde önemli teknik göstergelere baktığımızda stokastik RSI’nın yükseliş ivmesine devam ettiğini görüyoruz. RSI göstergesi, şu an 50 seviyesinin altında olsa da yönünü kuzeye çevirmiş durumda.

Bitcoin (BTC) Haftalık analiz

BTC/USD günlük grafiği

Finans varlık trendini gösteren diğer önemli bir gösterge olan CCI da diğer iki indikatöre paralel olarak günlük trendin yukarı yönlü devam ettiğini gösteriyor. Özellikle CCI’ın -100 seviyesinin üzerine çıkması ve aşırı alım alanına kadar boşluğun bulunması yukarı yönlü trend için olumlu bir durum olarak duruyor.

Leave a Reply