17 şubat 2020 bitcoin analiziBitcoin fiyatı, geçen haftaya 10.000 doların üzerinde başladıktan sonra yüksek volatilite göstererek haftanın ilk günü 9.700 dolar bandına kadar sarkmıştı. Hafta içinde 10.500 dolara kadar yükseliş gören kripto para, hafta sonu düşüşüyle beraber haftayı 9.917 dolar ile kapatarak ortalama yüzde 2,3 oranında bir düşüş yaşamış oldu.

Yeni haftaya da düşüşle başlayan Bitcoin, 9.710 dolara kadar geriledikten sonra şu an 9.700 dolar bandında salınım gösteriyor. Geçen haftaki günlük hareketleri baz alarak baktığımızda 9.623 doların Bitcoin için ana destek noktası olduğunu görüyoruz. Bu seviyenin altında görülebilecek kapanışlar, kripto paranın Fib 0,786 değeri olan 9.390 dolara kadar değer kaybetmesine neden olabilir.

Henüz düzeltme trendi içerisinde bulunan kripto para için bu iki seviyeyi korumak önümüzdeki günlerde görülebilecek toparlanma için son derece önemli.

Bitcoin Günlük Grafiği

Bitcoin grafiği

BTC/USD günlük grafiği

Yükseliş senaryosuna baktığımızda, son görülen dip 9.638 dolar ve satışların başladığı zirve 10.500 dolar referans alındığında, 9.760 – 9.840 dolar aralığının toparlanma için ciddi bir direnç alanı olduğunu görüyoruz bu seviyenin üzerinde hacme göre 4 saatlik veya günlük kapanışlar, yükseliş trendinin devam etmesini sağlayabilir.  Diğer bir kritik direnç noktası ise yükseliş yönlü ölçümde hesapladığımız Fib 0,318 değerine denk gelen 9,967 dolar fiyatı.

Bitcoin, hafta içinde bu seviyenin üzerine çıkabilirse kendine yeniden 10.000 doların üzerinde taban bulabilir. Bu süreçte 10.315 dolar ise daha yüksek zirveler görülmesi için önemli bir direnç olarak çalışabilir.

Diğer yandan Bitcoin günlük grafiğinde Golden Cross gündemde kalmaya devam ediyor. 50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalamaya çok yaklaştığı bu süreçte böyle bir geçişin tamamlanması, BTC/USD paritesi için diğer önemli bir gösterge olarak kabul edilebilir. Diğer yandan hafta sonu altcoinler BTC’den daha fazla değer kaybetti. Bu durum kripto paralar arasında kazanımların Bitcoin’e dönmesi şeklinde yorumlanabilir. Bitcoin pazar payının artması ise bu hafta  BTC özelinde yükseliş yönlü diğer bir gösterge olarak değerlendirilebilir.

Golden Cross durumunu da göz önünde bulundurursak, BTC’nin 9.600 doların üzerinde kalması yeni bir yükseliş trendinin başlamasına neden olabilir. Bundan dolayı grafikte de belirttiğimiz destek ve direnç seviyelerinde Bitcoin fiyat hareketleri dikkatle takip edilmelidir.

Leave a Reply