17 nisan haftalık bitcoin analizi

Bitcoin haftalık periyot içerisinde 7.300 dolar bandını kıramayınca 10 Nisan tarihinde sert bir düşüşle 6.800 dolar bandına kaydı. Geride bıraktığımız 7 günlük zaman diliminde alıcılar, 6.800 doları koruma mücadelesi verirken 6.600-400 dolar bandına sarkmalar gördük. 17 Nisan tarihli yükseliş hareketi ise bu kısa vadeli düşüş trendinin kırılmasını sağladı. Şimdi BTC/USD yükseliş trendine devam mı edecek? Yoksa Bitcoin halving öncesi değer kaybı mı yaşayacak?

Bu hafta sonu ve önümüzdeki hafta için mevcut ihtimaller ışığında BTC/USD paritesinin izleyebileceği yolları analiz ediyoruz.

Bitcoin Haftalık Görünümde Pozitif Kalmaya Devam Ediyor

İlk olarak BTC/USD paritesine geniş bir bakış açısıyla yaklaştığımızda yaklaşık bir aydır en büyük kripto paranın yükselen bir trend boyunca ilerlediğini görüyoruz. Bitcoin bu haftayı da pozitifte kapatmayı başarırsa (6.900 dolar üstü) üst üste 5. Haftada da yeşil kalmayı başaracak.

Bitcoin haftalık grafiği

BTC/USD haftalık grafiğinde de görebileceğiniz üzere kripto para, orta vadeli yükseliş eğiliminde 7.100 dolar bandı ciddi bir engel olarak duruyor. Öyle ki son 3 hafta boyunca BTC, bu alanı test etti ancak bu noktada satışlarla karşılaştı. Bu durum bu hafta 7.100 doların üzerinde bir kapanış gelmesi durumunda yükselişin hızlanabileceğine işaret ediyor.

Diğer yandan 24 Şubat tarihinde başlayıp 9 Mart 2020 tarihine kadar yaşanan düşüş trendi referans alındığında (haftalık açılış ve kapanış seviyelerine göre) 7.100 dolar fiyatının yrıca Fib 0,382 değerine denk geldiği görülebilir. Bu da bize bu seviyenin tamam mı devam mı? kararının verileceği nokta olma ihtimalini yükseltiyor.

Mevcut eğilim göz önüne alındığında ve günlük BTC/USD grafiğindeki veriler ise yükselişin daha ağır bastığı yönünde.

BTC/USD Günlük Ortalamaları Önemli İpuçları Veriyor

Bitcoin’e günlük görünümde daha kısa vadeli baktığımızda geride bırakmaya hazırladığımız haftada 6.800 dolar bandının sağlam savunulduğunu görebiliriz. BTC/USD paritesi bu hafta, günlük 20 EMA değerini bir destek fiyatı olarak kullandı. Yukarı bölgede ise 50 günlük hareketli ortalama bir direnç olarak çalıştı. Bu iki ortalama değeri arasında sıkışan Bitcoin fiyatı 16 Nisan itibarıyla yukarı yönlü bir atak yaptı ve 50 MA değerinin üzerine çıkmayı başardı.

Bitcoin günlük grafiği

17 Nisan itibarıyla 7.090 dolar değerinde gördüğümüz 50 MA’nın üzerinde bir günlük kapanış BTC için alış pozisyonlarının yoğunlaşmasını sağlayabilir. Bu da Bitcoin’i ve piyasanın geri kalanını pozitif bir havaya sokar. Ancak hemen üzerinde 7.300 dolar seviyesinin de geçen hafta değindiğimiz gibi ikinci bir direnç olarak çalışma ihtimali var. İşlem hacminin alış yönlü yeterince artmaması durumunda BTC dolar karşısında 7.000 – 7.300 dolar arasında bir bant hareketine girebilir. BTC fiyatının bu alanı başarıyla geçmesi, daha dik açılı bir yükselişe neden olur. Zira EMA 20’nin 50 MA değerine çok yaklaştığı ve 7.300 dolar fiyatında yukarı yönlü bir kırılım gerçekleşme ihtimali olduğunu görüyoruz. Bir önceki EMA 20-50 MA ters geçişi sonrası, piyasalarda sert bir düşüşe şahit olmuştuk.

Düşüş senaryosunda ise 6.800 doların hala gündemde olduğunu söyleyebiliriz. Rüzgârın hızlı şekilde yön değiştirebildiği kripto para piyasalarında 7.100 doların kırılamaması, satıcıların hâkimiyeti ele geçirmesine neden olabilir. Bu olasılıktan ötürü 20 günlük EMA değeri dikkatle takip edilmeli. Bu değerin altında bir günlük kapanışın Bitcoin için düşüşü hızlandırma ihtimali bulunuyor.

Leave a Reply