15 Haziran Bitcoin Haftalık Analizi

By Haziran 15, 2020Bitcoin, Piyasa Analiz

Bitcoin son haftalarda zirve seviyelerinden gelen satışlarla dikkat çekiyor. Bir örneğini geride bıraktığımız hafta gördüğümüz işlemlerde BTC/USD paritesi, yükseliş hamlesinde yeniden 10.000 dolar değerine ulaştıktan kısa bir süre sonra sert satışlar gördü. Bu kâr satışları, panik satışlarını da tetikleyince Bitcoin, 11 Haziran’da 9.900 dolardan 9.000 dolar bandına kadar düşüş yaşadı. Haftanın ikinci yarısında düşük seviyelerden gelen alımlar, 9.500 dolara kadar bir toparlanma sağlasa da yeni haftanın yeniden düşüşle açıldığını gördük. 15 Haziran Bitcoin haftalık analiz çalışmamızda oluşan fiyat hareketlerine göre paritenin olası yönlerini değerlendirdik.

Bitcoin, geçen hafta ki sert düşüş sonrası 9.300 dolar bandında destek bulduktan sonra 9.500 dolara kadar alıcı buldu ancak bu seviyeden gelen satışlar BTC’nin haftanın ikinci yarısında dar bir bantta hareket etmesini sağladı.

Hafta açılışında 9.300 dolar bandında satıcılı açılan piyasa, bir satış dalgası daha gördü ve 8.900 dolara kadar gevşedi. BTC/USD günlük grafiğine baktığımızda görülen dip seviyelerin önemli bir destek noktasında karşılanmaya çalışıldığını görüyoruz.

Bitcoin Düşüşüne Dur Diyebilecek Seviyeler

kaynak: tradingview

25 Mayıs – 1 Haziran tarihlerinde görülen kısa vadeli yükseliş referans alınarak bakıldığında BTC/USD paritesinin Fib 0,618 değeri olan 9.369 dolar seviyelerinde ciddi bir destek bulduğu görülebilir. Bu seviyenin aşağı yönlü kırılması Bitcoin fiyatını ortalama Fib 0,786 değeri olan 9.080 dolara kadar itiyor. Bunu bugün (15 Haziran) de dâhil olmak üzere iki kez deneyimledik. Aynı zamanda 0,618 değeri altında günlük kapanışların test ettiği fiyat, bir destek olarak çalışan orta vadeli düşüş trendine (yeşil çizgi) denk geliyor.

Bu düşüş trend çizgisi Mayıs ayında yukarı yönlü kırıldıktan sonra destek olarak çalıştı. Bu trend çizgisinin aşağı yönlü kırılımları ise Bitcoin’i 8.500- 8.600 dolar bandında kadar itti. Son duruma göre 9.080 dolar altında gün kapanışları ya da hacimli satışların gelmesi, paritenin 8.700 dolara gerilemesine neden olur. 8.700 dolar bandında desteğin kırılması ise önümüzdeki günlerde 8.200-8.000 dolar bandını gündeme getirir.

Diğer yandan 9.080-9100 dolar bandında ciddi alımlar devam ederse yeni bir yükseliş trendi görebiliriz. Olası bir yükselişte ilk önemli fiyat 9.160 dolar olacakken ardından 9.330-50 dolar bandı bu hafta trend yönü için en kritik nokta olabilir. Bu kritik seviye başarılı şekilde geçilebilirse BTC/USD paritesinin bu hafta yeniden 9.600-9.800 dolar bandına yerleşmesi muhtemel gibi görünüyor.

15 Haziran Bitcoin önemli göstergeleri

kaynak: tradingview

Günlük Bitcoin grafiğinde Stokastik RSI, RSI ve CCI gibi önemli göstergelere baktığımızda trend gücü ve olası yönleri hakkında biraz daha ipucu toplayabiliriz.

İlk olarak stokastik RSI göstergesini incelersek, geçen hafta bir fiyat uyuşmazlığı ilk göze çarpan oluyor. 8-10 Haziran arası Bitcoin fiyatı yukarı yönelmeye çalışırken bu dönemde Stokastik RSI’nın aşağı yönlü eğimi düşüşün ilk habercisi olarak dikkat çekiyor.

Şu an ise aşırı satım bölgesine inen stokastik RSI’nın bu bölgeden yönünü kuzeye doğru çevirme durumu meydana gelirse bu, bir alış işareti olarak yorumlanabilir.

50 seviyesinin altında konumlanan RSI, ise negatif bölgede yönünü güneye doğru çevirmiş durumda. Henüz yukarı bir yönelim sinyali vermeyen göstergenin değerinin 50’nin üzerine çıkması, yeni bir trend başlangıcının habercisi olabilir.

Son olarak CCI göstergesine baktığımızda -100 değerinin altındaki dik hareketiyle aşırı satım koşullarının devamını teyit ettiğini görüyoruz. Alım kararları için göstergenin -100 değerinin üzerine çıkması, trend yükselişi için ek bir sinyal olarak çalışabilir.

Leave a Reply