13 Temmuz Haftalık Bitcoin Analizi

By Temmuz 13, 2020Bitcoin, Piyasa Analiz

Bitcoin, geçen hafta yüzde 2,5 değer kazanarak hafta kapanışını 9.300 dolarda yaptı. Bu yükselişin son 4 haftalık düşüşten sonra gelmesi son derece önemliydi. Kısa vadeli düşüş trendini henüz kıramayan BTC’nin bu haftaki fiyat hareketleri yükselişin devamı için son derece önemli hale geldi. 13 Temmuz haftalık Bitcoin analiz içeriğimizde bu hafta BTC’nin son durumunu değerlendirmeye çalıştık.

Bitcoin’de bu hafta yatay seyir bozulur mu?

Bitcoin günlük grafiğinde ilk göze çarpan BTCUSDT’nin 9.250 dolar seviyelerinde yatay hareketleri oluyor. Yukarı yönlü atakların ise kısa vadeli düşüş trendi (mavi) olarak belirlenen eğriden döndüğü görülüyor.

Bu trend, Bitcoin’in yukarı yönlü bir yükseliş yapabilmesi için tetikleyici koşul gibi duruyor. Buna göre BTCUSDT’nin bu hafta 9.400 dolar bandına geçmesi durumunda bu hafta kazanımların artabileceğini görebiliriz. Bu durumda Bitcoin pazarı için 5 haneli rakamlar yeniden gündeme gelebilir.

13 temmuz bitcoin haftalık

kaynak: Tradingview

Fiyat sıkışmasına bağlı olarak 9.250 dolar hala önemli bir destek olarak çalışmaya devam ediyor. Bu seviyenin altında günlük kapanışlar ise 9.000 dolar psikolojik desteğine kadar sarkmalara neden oluyor. Eğer bu hafta 9.000 doların altında günlük kapanış gelmesi durumunda 8.500 dolar doğru bir kayma görülebilir.

Piyasa geneline baktığımızda ise altcoin hareketliliği dikkat çekiyor. Bu, Bitcoin’deki stabil durumun bir açıklaması olarak görülebilir. son günlerde Bitcoin pazar payında düşüş yaşarken altcoin’lere akan sermayenin Bitcoin pazarına dönmesi durumunda, piyasanın en büyük kripto parasında hızlı bir yükseliş yaşanabilir.

13 Temmuz Haftalık Bitcoin Analizi: Temel Göstergelerde Son Durum

13 temmuz haftalık bitcoin

kaynak: Tradingview

Haftalık takip ettiğimiz RSI, Stokastik RSI ve CCI göstergelerinde son durum şu şekilde:

RSI: haftaya 50 seviyesinin üzerinde başlayan gösterge, BTCUSDT’nin olumlu bölgede kaldığını gösteriyor. Bu hafta göreceli güç endeksinin 50 seviyesinin üzerinde devam etmesi yukarı yönlü ataklar için destekleyici olacaktır.

Stokastik RSI: 8 Temmuz tarihli fiyat hareketlerinde aşırı alım bölgesinden dönen Stoch RSI, o tarihten sonar bir düşüş ivmesini işaret etti. Ancak göstergenin hafta başı görünümüne baktığımızda 9.250 doların üzerinde yeni bir yükselişin olabileceği izlenimlerini veriyor.

CCI: Pozitif bölgede devam eden CCI göstergesi, kritik 100 seviyesine doğru ilerliyor. Bu bölgeye geçiş yapması durumunda BTCUSDT’nin bant hareketini yukarı doğru çevirebileceğini görebiliriz.

Leave a Reply