12 Ağustos Bitcoin Haftalık Analizi

By Ağustos 12, 2020Bitcoin, Piyasa Analiz

Bitcoin, geçen hafta ortalama yüzde 5 değer kazancıyla haftayı, 11,688 dolar ile kapattı. Yeni hafta başlangıcında ise 12.000 dolar bandını test eden alıcılar, bu seviyeden sert satışlarla karşılaştı ve 11 Ağustos tarihinde BTC/USDT paritesin yüzde 4’ varan bir düşüş gördük. 12 Ağustos Bitcoin haftalık analizimizde kripto paranın mevcut trendini ve bu haftanın geri kalanı için kritik seviyelerini değerlendiriyoruz.

Bitcoin yükseliş trendinde ivme kaybetti

Bitcoin, dün görülen düşüş ile kısa vadeli yükseliş trendini test etmiş oldu. 11.100 dolar seviyesine kadar gerilen BTC/USDT kuru, bugün bu noktadan alış bularak 11.500 dolar doğru hareketlendi.  Bu hafta Bitcoin’in grafikte belirttiğimiz mavi trend çizgisi üzerinde kalması kritik önem taşıyor. Bu çizginin altında bir günlük kapanış kısa vadede BTC için bir düşüş trendi oluşmasına neden olabilir.

12 agustos bitcoin haftalıkDüşüş senaryosunda fibonacci ölçümüne göre ilk destek 11.000 dolar olabilecekken onun altında 10.650 ve 10.300 dolar destekleri bulunuyor.

Yükseliş senaryosunda ise son zirve 12.130 doların üzerinde mum kapanışları gelmesi kısa vadede 12.500 dolara doğru bir atak görmemize neden olabilir.

Özetleyecek olursak genel görünümde BTC/USDT paritesinin pozitif görünümünün dünkü düşüşe rağmen henüz bozulmadığı görülüyor. Ancak şu an destek seviyesini test eden kripto paranın kritik bir bölgede olduğu söylenebilir. Diğer yandan 12.000 doların psikolojik bir direnç fiyatı olduğu açıkça görülüyor. Bu yüzden 11.800 – 12.000 dolar alanı bir direnç bölgesi olarak değerlendirilebilir.

12 Ağustos Bitcoin Haftalık Analizi: Önemli Teknik göstergelerde Son Durum

12 agustos bitcoin haftalık

Stokastik RSI: geçen haftaki fiyat hareketleriyle bir uyuşmazlık halinde olan stoch RSI, dünkü düşüşün habercisi gibi hareket etti. Nihayet dün görülen gerilemeyle günlük grafikte aşırı satım bölgesine inmiş oldu. Yeni bir yükseliş beklentisi için Stokastik RSI’nın bu bölgeden çıkışı göz önünde bulundurulabilir.

Rsı: Geçen hafta 70 seviyesinde yatay ilerleyen RSI, dünkü fiyat düşüşü ile bir miktar ivme kaydetti. Ancak hala 50 seviyesinin üzerindeki görünümüyle pozitif bölgede kalmaya devam ediyor. RSI’nın bu hafta 50 seviyesinin altında düşüşün hızlanabileceği sinyali vermesi muhtemel görünüyor.

CCI: Geçen haftalardaki fiyat hareketiyle uyuşmazlık gösteren diğer bir gösterge de CCI oldu. Yükselişin ivme kaybettiğine işaret eden bu indikatörün negatif bölgeye geçmesi durumunda düşüşün hızlanabileceğini görebiliriz.

Leave a Reply