1 Haziran Haftalık Bitcoin (BTC) Analizi

By Haziran 1, 2020Bitcoin, Piyasa Analiz

Bitcoin Mayıs ayında yüzde 9,5 oranında değer kazandı. Bir önceki ay değer artışı yüzde 34’e göre kısıtlı bir yükseliş görülse de Bitcoin’in dolar karşısında pozitif kalarak yükseliş ivmesini devam ettirmesi önemli bir ayrıntı olarak görülebilir. Mayıs ayı geneline baktığımızda ise ilk göze çarpan detayın 50 haftalık hareketli ortalama seviyesinin (şu an 8.758 dolar) önemli bir destek olarak çalışmasıydı. Diğer yandan Mayıs kazanımının ayın son haftasında gelmesi. Haziran ayı içi umut verici bir gelişme olarak değerlendirilebilir. 1 Haziran haftalık Bitcoin analiz çalışmamızda Haziran ayı için kritik fiyat seviyelerini ve mevcut trendin son durumunu değerlendirdik.

Bitcoin haftaya kritik direnç seviyesinde başladı

Mayıs ayını ortalama 9.800 – 8.700 dolar bandında geçiren Bitcoin, bir konsolidasyon döneminde kritik bir direnç seviyesinde devam ediyor. Geçmiş fiyat hareketlerine baktığımızda ortalama 9.530 dolara denk gelen direnç seviyesi, Bu hafta Bitcoin için önemli bir seviye olarak takip edilebilir.

Bu seviyenin üzerinde bir haftalık kapanışın BTC/USD paritesini 10.000 dolar bandına taşıma ihtimali bulunuyor. Ayrıca geçen haftaki yüzde 8’lik yükseliş, paritenin yeniden orta vadeli düşüş trendi (yeşil çizgi) üzerine çıkmasını sağladı. Bu hafta gelebilecek geri çekilmelerde bu trend çizgisi de yakında takip edilebilir.

Bu hafta yukarı yönlü hareketlerde takip edilmesi gereken seviyelerden ilki geçen hafta satışla karşılanan 9.700 dolar bandı. Bu hafta 9.710 dolar üstü günlük kapanışların gelmesi durumunda ise 9.900 dolar bandına bir hareket başlayabilir. Bitcoin, Mayıs ayında 9.900 dolar bandını geçmeyi başaramadığı için bu ay 10.000 dolar yolunda en önemli direnç fiyatı 9.980 dolar civarı olabilir.

Bitcoin Pazarında Mart Ayında Başlayan Yükseliş İvmesi Devam Ediyor

BTC/USD paritesi düşüş senaryosunu incelersek, 9.530 dolar ara direnci altında gelebilecek günlük kapanışlarda ilk destek noktası, 9.210 dolar olarak görülüyor. Bu seviye hem orta vadeli düşüş trendi hem de kısa vadeli yükseliş trendinin kesişme noktası olarak önem arz ediyor.

9.200 dolar desteği altında ise şu an 8.758 dolarda olan 50 haftalık hareketli ortalama ana destek olarak kalmaya devam ediyor.

Genel olarak baktığımızda önemli hareketli ortalamalar 50, 100 ve 200 MA değerleri ise hem günlük hem de haftalık görünümde ideal dizilimde bulunuyor. Bu da yükseliş eğiliminin korunduğuna dair diğer bir ipucu olarak değerlendirilebilir

1 Haziran Haftalık Bitcoin Teknik Göstergeleri

Geçen hafta aşırı satım bölgesinden çıkan Stokastik RSI, yükselişine devam ederken bu durum Bitcoin için olumlu bir sinyal olarak kalmaya devam ediyor. Ayrıca RSI indikatörüne baktığımızda geçen hafta 50 seviyesinin üzerine çıktıktan sonra bu haftaya günlük görünümde 56 değeriyle başlıyor. Bu gösterge de yukarı yönlü görünümüyle yükselişi destekleyen diğer bir kriter olarak dikkat çekiyor.

Trend gücünü gösteren diğer önemli bir gösterge olan CCI da geçen hafta başlattığı yukarı yönlü trendini devam ettiriyor. Günlük olarak takip ettiğimiz CCI göstergesinin daha yüksek tepeler oluşturarak ilerlediği görülüyor. Bu duruma göre hacim artışı Bitcoin son zirve seviyesini kırmasını sağlayabilir.

Bitcoin Şu an Ne Kadar?

 

Leave a Reply