haftalık bitcoin analiziBitcoin Mart ayına 8.500 dolar bandında başladıktan sonra ayın ortalarına doğru tarihinin en hızlı düşüşlerinden birini yaşadı. Küresel ekonomideki endişelere paralel olarak gerçekleşen bu muazzam düşüş hareketinde BTC/USD, 3.780 dolara kadar geriledi. Ancak ardından hızlı bir toparlanma sürecine giren en büyük kripto para, mart ayını 6.400 dolar bandında kapatmayı başardı. 2020 Mart ayı bilançosuna baktığımızda ise Bitcoin’in yüzde 25 oranında bir değer kaybettiğini görüyoruz. Haftalık Bitcoin analiz çalışmamızda BTC/USD paritesinin Nisan ayının ilk haftası için kritik seviyelerini tespit etmeye çalıştık.

Son 2 Haftalık Bitcoin Fiyatı Pozitif Bölgede

Mart ayının ilk haftası gelen sert düşüşten sonra hızlı bir toparlanma sürecine giren BTC, ayın geri kalanını yükselen trendde devam ettiriyor. Ancak BTC/USD paritesi yükseliş hareketinde 7.000 dolar seviyesinde sert satışlarla karşılıyor. Bu durumda kripto paranın değer kazanmasını engelleyen bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Yükselen trendi takip eden Bitcoin’in son 10 gündür 6.250 dolar pivot seviyeli hareketlerine şahit oluyoruz. Aşağı bölgede grafikte görülen yükselen trend (mavi çizgi) çizgisi destek olarak çalışmaya devam ediyor. Diğer yandan fiyat hareketlerine göre bir üçgen desenine rastladığımız Bitcoin günlük grafiğinde üçgenin üst hattı, bu hafta direnç noktası olarak çalışabilir.

Diğer yandan son 10 günlük fiyat hareketleri 20 günlük EMA değerinin dinamik bir direnç olarak çalıştığını gösteriyor. Yükseliş senaryosunda BTC/USD 6.250 doların üzerinde günlük kapanış yapması ve EMA 20 değerinin üzerinde daha düşük grafiklerde kapanış gelmesi durumunda yukarı yönlü trendin devam edebileceğini görebiliriz. Yükselişin devamı durumunda Bitcoin alıcılarının ilk hedefi 7.000-7.300 dolar aralığı olabilir.

Haftalık Bitcoin Analizi

BTC/USD günlük grafiği

Bitcoin düşüş senaryosunda kritik nokta 6.250 dolar

6.250 doların altında gelebilecek günlük kapanışlar ise satış baskısını artırabilir. Bu durumda Bitcoin’in yakın olan destek seviyesi (üçgen alt çizgisi) 6.000-6.100 dolar aralığı ilk test edilecek alan olarak karşımıza çıkıyor.

6.000 dolarlık psikolojik destek bölgesinin aşağı yönlü kırılması durumunda son görülen dip seviye, 5.800 dolar gündeme gelecektir. Bu seviyenin altında ise 5.600 dolar bandı diğer bir destek noktası olarak duruyor.

Özetleyecek olursak Bitcoin fiyat hareketi, günlük grafiğinde oluşan üçgen formasyonun sonunda ve bir fiyat sıkışmasına gelmiş durumda üçgenin hangi yönünü kararlı şekilde kırarsa bu hafta o yöne doğru sert bir hareket görebiliriz.

Leave a Reply